ABD, Bradley savaş araçları için yeni aktif koruma sistemleri geliştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Bradley savaş araçları için yeni aktif koruma sistemleri geliştiriyor

Abone Ol 

Breaking Defence’ın haberine göre ABD Ordusu M2 Bradley piyade savaş araçları için tasarlanan yeni bir aktif koruma sistemi (APS) için anlaşma sağladı.

ABD Ordusu Kara Muharebe Sistemleri Program İcra Subayı Tümgeneral Glenn Dean, ordunun sınırlı sayıda Bradley aracını Elbit Systems tarafından üretilen Iron Fist Light Decoupled (IF-LD) APS ile donatmak üzere fon tahsis ettiğini belirtti.

Dean Breaking Defense’e verdiği demeçte “Bradley için sınırlı sayıda APS üretimine başladığımızı açıklayabilirim.” ifadelerini kullandı.

Anti-tank tehditlerine karşı yüksek performanslı korumasıyla tanınan Iron Fist APS, zırhlı savaş araçları, piyade savaş araçları ve lojistik araçlar için çok önemli bir savunma katmanı sunuyor.

Verilen bilgilere göre, hassas algılama teknolojilerinden ve patlama önleme yeteneklerinden yararlanan sistem, operatörleri tehlikeye atmadan veya savunma platformlarının bütünlüğünü tehlikeye atmadan gelen tehditleri etkili bir şekilde etkisiz hale getirebiliyor.

Aktif elektronik taramalı dizi radar ve isteğe bağlı pasif kızılötesi dedektör dahil olmak üzere gelişmiş sensörlerle donatılmış olan sistem, gelen tehditleri hızlı bir şekilde tanımlar ve onları durdurmak ve etkisiz hale getirmek için patlayıcı mermiler fırlatır.

Sistem özellikle, herhangi bir saldırıda parçalanmayı azaltarak ikincil hasarı en aza indirir. Sistem yakındaki personelin ve altyapının güvenliğini sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close