ABD, Bahreyn'e 2,2 milyar dolarlık Abrams ana muharebe tankı satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Bahreyn’e 2,2 milyar dolarlık Abrams ana muharebe tankı satışını onayladı

Abone Ol 

Biden yönetimi, Bahreyn’e 2.2 milyar dolar değerinde Abrams ana muharebe tankı ve ilgili ekipman satışına onay verdiğini duyurdu.

ABD’nin yabancı silah işlemlerini denetlemekten sorumlu birimi olan ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), onaylanan satışın Bahreyn’in savunma kabiliyetlerinin güçlendirilmesi konusunda önemli bir adım olduğunu açıkladı.

Real Clear Defence tarafından verilen bilgilere göre onaylan paket, aralarında 50 adet M1A2 SEPv3 Abrams Ana Muharebe Tankı, 4 adet M88A2 HERCULES Muharebe Kurtarma Aracı ve saldırı köprüleri ve makineli tüfekler gibi bir dizi askeri donanımı kapsıyor.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada; “Satış, ABD’nin dış politikası ve ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu ve Bahreyn’in, Orta Doğu bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerlemeyi teşvik etmek için çok önemli bir NATO Dışı Müttefik olarak rolünü güçlendirecek bir adımdır.” ifadeleri kullanıldı.

Verilen bilgilere göre; General Dynamics Land Systems, BAE Systems, Leonardo DRS, Honeywell Aerospace, RTX Corporation ve Lockheed Martin’in sözleşmenin yerine getirilmesinde kilit rol oynaması planlanıyor.

Biden yönetiminin satışa onay verme kararı, Orta Doğu’da devam eden jeopolitik gerilimlerin ortasında geldi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close