ABD, Avustralya'ya Blackhawk helikopteri satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Avustralya’ya Blackhawk helikopteri satışını onayladı

Abone Ol 

 Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, 26 Ağustos’ta Avustralya’ya UH-60M Blackhawk helikopterlerinin olası satışını onayladı. Blackhawk, MRH-90 filosunun erken emekli edilmesi sebebiyle bu helikopterlerin yerini alacak.

Toplamda anlaşma, 40 helikopter gövdesinin yanı sıra 88 motoru kapsıyor ve yaklaşık 1,95 Milyar Dolar değerinde.

2000’li yılların başında satın alınan MRH-90 filosunun başlangıçta 2037 yılına kadar hizmet vermesi bekleniyordu. Ancak çok sayıda hizmetten geri çekme, yüksek bakım maliyetleri, yetersiz kullanılabilirlik ve göreve özgü gereksinimleri karşılayamama nedeniyle O zamanki Savunma Bakanı Peter Dutton, geçen yıl MRH-90 filosunu planlanandan önce emekli edeceğini duyurdu.

Aynı zamanda Bakan, Savunma’nın ABD’den UH-60M’lerin satın alınmasıyla ilgili bilgi istediğini duyurdu. Dutton:

“MRH90 Taipan’ın performansı, savunma için süregelen ve iyi belgelenmiş bir endişe kaynağı olmuştur ve bu sorunları gidermek için büyük masraflarla önemli bir çaba sarf edilmiştir. Güvenli, güvenilir ve yetenekli bir genel maksat helikopterine sahip olunması ordumuza hizmet eden personelimiz için kritik derecede önemlidir.”

İronik olarak, MRH-90’ların başlangıçta Avustralya’nın eski Blackhawk helikopter filosunun yerini alması amaçlandı, ancak Blackhawk’ın ömrü Taipan platformundaki sorunlar nedeniyle uzatıldı.

Savunma Bakanlığı’na göre, UH-60M’nin daha düşük işletme maliyeti ve daha geniş kullanıcı tabanı nedeniyle, anlaşmanın on yıl içinde tasarruf getirmesi bekleniyor. Bir başka NH90 müşterisi olan Norveç, kısa süre önce tüm filosunu durdurdu ve NHIndustries’dan para iadesi istiyor.

Avustralya’nın MRH-90’larının yaklaşan emekliliği, doğu komşusu Yeni Zelanda’yı ilginç bir konuma yerleştiriyor. Birçok NH90 operatörüyle karşılaştırıldığında, Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri (RNZAF, Royal New Zealand Air Force) yüksek servis oranları sağlamayı başardı ve NH90’larından biri dünya çapında 2.000 uçuş saatine ulaşan ilk NH90 oldu.

Yeni Zelanda’nın NH90’ları Avustralya’nınkine çok benzer bir konfigürasyona sahip ve Savunma Bakanlığı’nın hizmetten çekildiklerinde Avustralya’nın MRH-90’larından bazılarını satın almayı tercih edip edemeyeceği sorusunu gündeme getiriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close