ABD, 7 Ekim'den bu yana Orta Doğu'da 1 milyar dolar harcadı: "10 bin dolarlık dronlara milyon dolarlık füzelerle önleme" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, 7 Ekim’den bu yana Orta Doğu’da 1 milyar dolar harcadı: “10 bin dolarlık dronlara milyon dolarlık füzelerle önleme”

Abone Ol 

7 Ekim’de Hamas-İsrail arasından başlayan çatışmalardan bu yana ABD Donanması, Kızıldeniz’deki Husilerin drone ve füze saldırılarını savuşturmak da dahil olmak üzere bölgedeki operasyonları için 1 milyar dolara yakın harcama yaptı.

The Hill’in haberine göre, ABD Senato Tahsisat Komitesi’nde konuşan Deniz Kuvvetleri Komutanı Carlos Del Toro, milletvekillerine ABD denizcilerinin “olağanüstü iyi” bir performans sergilediğini belirtti ve Kongre’yi harcanan mühimmatın yeniden ikmali için ek fon sağlamaya çağırdı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Carlos Del Toro Kongre’de yaptığı konuşmada; “Şu anda bir milyar dolarlık mühimmat harcamasına yaklaşmış durumdayız. Bu ek fonun bu hafta geçmesine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Del Toro Kongre’ye Donanma’nın Raytheon üretimi standart füzeler kullandığını, bunların her birinin maliyetinin 2 milyon dolardan fazla olduğunu belirtti.

ABD’nin 10.000 dolarlık bir insansız hava aracını savunmak için milyon dolarlık füzeler kullanıyor olması Kongre’de tepki çekti.

Husiler Kasım ayından bu yana bölgedeki ABD askeri gemilerine ve ticari nakliye gemilerine onlarca İHA saldırısı düzenledi.

Senato Şubat ayında 95 milyar dolarlık bir dış yardım tasarısını kabul etmişti. Ancak Temsilciler Meclisi ABD sınır güvenliği için finansman eksikliği nedeniyle tasarıyı durdurdu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close