ABD, 40 yıl sonra Güney Kore'ye nükleer denizaltı konuşlandırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, 40 yıl sonra Güney Kore’ye nükleer denizaltı konuşlandırdı

Abone Ol 

Beyaz Saray yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin artan askeri tehditlerine karşı, bir Amerikan nükleer denizaltısının kırk yıl sonra ilk kez Güney Kore limanını ziyaret ettiği açıklandı.

Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki ilişkiler, diplomasinin durması ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un  taktik nükleer silahlar da dahil olmak üzere silah gelişimini artırma çağrısı yapmasıyla, tarihinin en düşük noktalarından birine geriledi.

Seul ve Washington, Kuzey Kore’ye yanıt olarak stratejik varlıkları ile ortak askeri tatbikatlar düzenleyerek savunma işbirliğini artırdı.

Beyaz Saray Hint-Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell konu ile ilgili gazetecilere verdiği demeçte, “Bir Amerikan nükleer denizaltısı, 40 yıl sonra ilk kez Busan’a yanaştı. Bu hamle, ABD’nin bölgede istediği istikrar politikasının bir parçası olarak gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Washington, nükleer kapasiteli denizaltılarından birini Güney Kore’ye en son konuşlandırdığında tarihler 1981’i gösteriyordu.

Güney Kore Ulusal güvenlik danışmanı Kim Tae-hyo ise; “ABD, Kuzey’in Güney’e nükleer silahlarla saldırması durumunda bunun kararlı karşı önlemlerle karşılanacağı konusunda güçlü bir kararlılık gösterdi” açıklamasında bulundu.

Kuzey Kore, ABD nükleer varlıklarının Kore yarımadası çevresinde konuşlandırılmasına karşı çıkıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Yo Jong; “Ülkemizin egemenliğini ihlal eden herhangi bir eyleme kararlılıkla karşı koymaya hazırız” diyerek ABD’nin hamlelerini kınadıklarını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close