ABD, 40 yıl sonra Güney Kore'ye ilk kez denizaltı gönderiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, 40 yıl sonra Güney Kore’ye ilk kez denizaltı gönderiyor

Abone Ol 

ABD, 40 yıl sonra ilk kez Güney Kore’ye nükleer denizaltı gönderecek.

ABD ayrıca Güney Kore’yi, oluşturulacak Nükleer Danışma Grubu ile nükleer planlama operasyonlarına da dahil edecek ve Güney Kore ise karşılığında nükleer silah geliştirmeye çalışmayacak.

ABD Başkanı Joe Biden, imzaladıkları anlaşma ve ilan ettikleri “Washington Deklarasyonu”nun, iki müttefik ülkenin Kuzey Kore’yi herhangi bir saldırıdan caydırmasına yönelik olduğunu ve Güney Kore ile iş birliğini artırmalarını sağlayacağını açıkladı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol ise “Washington Deklarasyonu, ABD’nin savunmayı güçlendirme, saldırıları caydırma ve müttefiklerini nükleer silahlar kullanarak koruma konusunda benzeri görülmemiş bir taahhüdüne işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore hem Güney Kore’yi hedef alabilecek taktik nükleer silahlar hem de ABD anakarasına erişebilecek uzun menzilli füzeler geliştirmeye devam ediyor.

ABD daha önce imzaladığı bir anlaşmayla Güney Kore’yi savunma taahhüdünde bulunmuş ve bu yolda gerekirse nükleer silah kullanma sözü vermişti.

Ancak Güney Kore’de bazı çevreler ABD’nin taahhüdünü sorgulamaya başlamış ve ülkenin kendi nükleer silah programını geliştirmesi çağrısında bulunmuştu.

ABD, Kuzey Kore’yi nükleer silahlarından vazgeçmeye ikna etmek için uğraşıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise geçen yıl ülkesinin nükleer statüsünün “geri dönüşü olmadığını” söylemişti.

Kaynak: NTV

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close