AB Yüksek Temsilcisi Borrell: "Ortadoğu'da 20 yıl öncesine dönemeyiz" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: “Ortadoğu’da 20 yıl öncesine dönemeyiz”

Abone Ol 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Ortadoğu’da 20 yıl öncesine dönülmemesi hususunda uyarıda bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ortadoğu’da tekrarlanan şiddet ve çatışma döngüleriyle ‘20 yıl öncesine dönülmemesi‘ konusunda uyardı.
Borrell verdiği demeçte “Bugün önemli olan herkesin aklına bir barış sürecine girmemiz gerektiğini getirmektir” diyerek “Eğer bu şiddet döngüsünü durdurmazsak tekrar yaşanacak ve şimdi neredeyse unuttuğumuz bu sorunla başa çıkmak için bir fırsat, bir tür uyanma çağrısı var” dedi.
Borrell açıkmasında ayrıca şu cümlelere yer verdi:
Arap dünyasıyla barışın yeterli olduğuna inanıyoruz ama bu yeterli değil, barışın Filistinlilerin kendileriyle yapılması gerekiyor. Yapılması gereken ilk şey Gazze’deki durumu nasıl yöneteceğimizi düşünmeye başlamaktır. Gazze savaşı yavaş yavaş azaldığında, istikrarlı bir çözüm aramak için bir zihniyete sahip olmamız gerekecek. Yirmi yıl öncesine geri dönemeyiz.
Borrell‘in açıkladığı Gazze planı, ABD’nin yanı sıra AB ve Arap dünyasının liderlik edeceği altı maddelik bir plana dayanıyor. Planda şu maddeler yer aldı:

-Gazze’nin topraklarında küçülme olmayacak,

-İsrail’in Gazze’de uzun vadeli güvenlik varlığı olmayacak,

-Gazzelilerin zorla yerinden edilmesi söz konusu olmayacak,

-Batı Şeria ve Gazze için tek bir Filistin yönetimi kurulacak,

-Sürece Arap liderlerin katılımı sağlanacak,

-Sürece Avrupa’nın Katılımı sağlanacak.

Borrell daha önce yaptığı açıklamada AB’nin çok uzun bir süre Ortadoğu’daki sorumluluğu ABD’ye devrettiğini söylemiş ve “Biz çok eksik kaldık” diye eklemişti.
Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close