AB ve Çin Arasında Yaptırım Savaşı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

AB ve Çin Arasında Yaptırım Savaşı

AB Dışişleri Bakanları’nın Çin’e yönelik yaptırım kararının ardından Pekin yönetimi de Avrupa Parlamentosu üyelerine yaptırım kararı aldı.

AB Dışişleri Bakanları, günün erken saatlerinde Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik baskıdan dolayı yeni AB Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi çerçevesinde 4 Çinli yetkiliye ve bir kuruma yaptırım uygulama kararı almıştı.

Çin ise, AB’nin yaptırım kararının ardından 10 Avrupa Parlamentosu üyesine ve 4 kuruma misilleme yaparak yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

Çin’in yaptırım kararına Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli’den tepki geldi. Sassoli, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Çin’in milletvekillerine yönelik yaptırımları kabul edilemez ve sonuçları olacaktır.

Milletvekillerine ve Avrupa Parlamentosu organlarına demokratik görevlerini yerine getirirken görüş bildirdikleri için yaptırımlar uygulanmaktadır. İnsan hakları vazgeçilemez haklardır” dedi.

Çin tarafından yaptırım uygulanacak kişilerin Avrupa Parlamentosu’ndan Reinhard Butikofer, Michael Gahler, Raphael Glucksmann, İlhan Kyuchyük ve Miriam Lexmann, Hollanda Parlamentosu’ndan Sjoerd Wiemer Sjoerdsma, Belçika Parlamentosu’ndan Samuel Çoğolatı, Litvanya Parlamentosu’ndan Dövile Sakaliene, Alman uzman Adrian Zenz ile İsveçli uzman Bjorn Jerden olduğu bildirildi.

Çin’in yaptırım uyguladığı kurumların ise AB Konseyi Güvenlik ve Siyasi Komitesi, Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komitesi, Almanya’daki Mercator Çin Çalışmaları Enstitüsü ve Danimarka Demokrasiler İttifakı Vakfı olduğu açıklandı. Söz konusu kişilerin ve ailelerinin Çin ana karası ile Çin’in Hong Kong ve Makau özel idari bölgelerine girişlerinin yasaklandığı, bu kişilerin ve ilgili kurum ve kuruluşların Çin ile iş yapmasının da sınırlandırıldığı bildirildi.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close