AB ve ABD, ilk ortak deniz tatbikatını gerçekleştirdi - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

AB ve ABD, ilk ortak deniz tatbikatını gerçekleştirdi

Abone Ol 

AB Deniz Kuvvetleri Operasyonu birimleri, “açık denizlerde seyrüsefer serbestliği tatbikatı” şeklindeki ilk ortak Avrupa Birliği/Amerika Birleşik Devletleri deniz tatbikatına tanık oldu.

Umman Denizi’nde gerçekleşen tatbikat, Aralık ayında AB/ABD’nin Hint-Pasifik konulu üst düzey istişarelerinde alınan kararın ardından geldi.

Tatbikata; USS Paul Hamilton (DDG60), EU NavFor’un İspanyol gemisi Reina Sofia (F84) ve İtalyan gemisi Carlo Bergamini (F590) olmak üzere üç savaş gemisi katıldı.

ABD tarafından yapılan açıklamada, “AB ve ABD, Hint-Pasifik’te seyrüsefer özgürlüğünü ve denizin uluslararası hukuka uygun kullanımını desteklemek için bölgesel deniz güvenliği için koordinasyon ve tamamlayıcı çalışmaları daha fazla sürdürme konusundaki kararlılıklarını yeniden teyit ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Tatbikat, özellikle Eylül ayında Kuzey Akım boru hatlarına Rusya tarafından gerçekleştirildiğinden şüphelenilen saldırıların ardından, Avrupa’nın deniz altyapısına yönelik tehditler hakkındaki endişeler nedeni ile planlanmıştı.

Reuters’in bildirdiğine göre, AB ve NATO birlikleri bundan sonra da işbirliğini artırmayı, kıyı devriyelerini genişletmeyi ve tehditleri erken belirleme çabalarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close