AB ülkeleri neden İsrail silahlarının en büyük alıcısı haline geldi? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

AB ülkeleri neden İsrail silahlarının en büyük alıcısı haline geldi?

Abone Ol 

İsrail, silah teknolojileri konusunda her geçen gün daha gözde bir ülke haline geliyor.  Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın etkilerinden kaçan Avrupa silah alımlarımda yönünü İsrail’e çevirdi.

İsrail, silah endüstirisinin en göze çarpan ürünü olan Uzi ile adını duyurmuşken son dönem içinde de Demir Kubbe ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu cümleler The Economist’in internet sitesinden yer alan bir haberden.

İsrail son dönemde yurtdışına sattığı silahlarla gündeme geliyor. Özellikle hava savunma sistemleri dünya kamuoyunu meşgul eden en önemli konular arasında yer alıyor.

14 Haziran’da Almanya parlamentosu, 17 ülkeden oluşan Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi tarafından bir füze savunma sistemi olan Arrow-3’ün satın alınması için 560 milyon avroluk (615 milyon dolar) bir taksiti imzaladığına yer veriyor haberinde The Economist ve şöyle devam ediyor:

Devlete ait Israel Aerospace Industries ve Amerikan havacılık devi Boeing tarafından geliştirilen uzun menzilli Arrow-3, Dünya atmosferinin üzerindeki füzeleri engellemek için tasarlandı. İran’dan gelecek saldırılardan korkan İsrail’de halihazırda faaliyette. Almanya ve müttefikleri Rusya için endişeleniyor. 4 milyar avroluk anlaşma, İsrail’in şimdiye kadarki en büyük silah satışı olacak. Benzer şekilde endişeli olan Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti, daha küçük İsrail füze savunma sistemleri için sipariş verdiler. Diğer Avrupa hükümetleri de bunu yapmayı planlıyor.

İSRAİL NE ZAMANDAN BERİ ANTİ BALİSTİK FÜZE GELİŞTİRİYOR?

İsrail, 1980’lerin sonunda anti-balistik füze teknolojisi geliştirmeye başladı. O zamandan beri onu daha küçük roketlere ve top mermilerine karşı kullanmak üzere uyarladı. İsrailli bir füze teknolojisi analisti olan Tal Inbar, İsrail’in bu sistemleri operasyonel kullanımda bulundurmasının onlara rakipleri karşısında açık bir avantaj sağladığını söylüyor.

AVRUPA’DA SİLAHA PARA HARCAMA ÇILGINLIĞI 

Avrupalılar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana bir harcama çılgınlığı içindeler. Geçen yıl İsrail silah ihracatı anlaşmaları tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.5 milyar dolara ulaştı. Satışların dörtte birinden fazlası Avrupa’ya yapıldı ve bu oranın 2023’te artması bekleniyor.

İSRAİL İKİNCİ EL SİLAH DAHİ SATIYOR

Dronlar, tanksavar füzeleri ve gelişmiş eğitim sistemlerinin yanı sıra füze savunma sistemleri de popüler oldu. İsrail, kullanılmış kiti için müşteri bile buldu. Adı açıklanmayan bir Avrupa ülkesi, muhtemelen Ukrayna’ya tahsis edilmiş eski tankların yerini almak için ikinci el Merkava tankları satın almak istiyor.

İSRAİL NEDEN ENDİŞELİ?

Ukrayna’ya insani yardım gönderdi, ancak silah ricalarını reddetti. İsrail, Suriye’deki sınırına yakın Rus birlikleri ve Rusya ile Ukrayna’daki büyük Yahudi topluluklarının kaderi hakkında endişeleniyor.

İSRAİL SİLAH SATMASI VE KULLANMASI 

İsrail geliştirdiği silahları Filistinliler üzerinde deniyor. Avrupa ilk başta İsrail’in Gazze saldırlarına ve bu gelişmiş silahları kullanmasını kınarken şimdi ise bu silahları satın alıyor. Bazı çevreler İsrail’den silah satın almanın aynı zamanda İsrail’in Gazze üzerinde silah kullanımı konusunda sessiz kalmasına neden olacağı görüşünde.

Kaynak: Ortadoğu Haber

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close