AB: Orta Doğu'da barış için Türkiye'yle çalışmaya hazırız - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

AB: Orta Doğu’da barış için Türkiye’yle çalışmaya hazırız

Abone Ol 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, hemen hemen her çatışmanın çözümüyle ilgili önemli rol oynayan Türkiye’yle Orta Doğu barış süreciyle ilgili temasa geçmeye hazır olduklarını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, ortak basın toplantısında, hazırladıkları “AB-Türkiye Siyasi, Ekonomik ve Ticari İlişkilerinin Durumu” başlıklı raporu açıkladı.

Bir muhabirin, “Türkiye’nin İsrail-Filistin çatışmasının çözümüyle ilgili üstlenebileceği rol” hakkındaki sorusunu yanıtlayan Borrell, Türkiye’nin hemen hemen her çatışmanın çözümünde önemli rol oynadığını ifade etti.

Borrell, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi Libya’da görüyoruz. Türkiye’yi Somali’de görüyoruz. Hatta Türkiye’nin Venezuela meselesiyle ilgilendiğini bile görüyorum. O halde Türkiye, Orta Doğu barış sürecinde nasıl rol oynamasın? Bu konuyla ilgili duruşunu biliyoruz. Filistinlilerin hedeflerini güçlü şekilde destekliyor. Bölgedeki tüm ilgili aktörlerle ilişki kurmaya hazırız. Arap dünyasının temsilcileriyle görüşüyoruz. ‘İki devletli çözüm’ü getirecek siyasi müzakere yollarını Türkiye ile görüşmeye hazırız. Bu hem Türkiye’nin hem de AB’nin desteklediği bir şey.”

Ayrıca AB’nin, Türkiye ile olası tüm alanlarda daha işbirlikçi ve karşılıklı yarara dayalı ilişki geliştirme konusunda stratejik çıkarı bulunduğunun açık olduğunu vurgulayan Borrell, “Bizim için Türkiye çok önemli bir ortak.” dedi.

KOMİSYON RAPORUNDA “TÜRKİYE’YE VİZE KOLAYLIĞI” ÖNERİSİ

Öte yandan AB Komisyon raporunda, üye devletlere bazı Türkiye vatandaşlarının vize başvurularını kolaylaştırmak için atılabilecek adımları araştırma önerisi yer aldı.

Raporda; iş insanları, öğrenciler, aile fertleri AB ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının bu kişiler arasında yer alabileceği belirtildi.

Raporda, “Bu aynı zamanda, uzun geçerliliğe sahip çok girişli vizelerin verilmesine olanak sağlamak amacıyla Vize Kanunu’nun esnekliklerinden tam olarak faydalanmayı da içermelidir.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close