13 ülkeden İsrail'i Refah saldırısı konusunda uyaran ortak bildiri - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

13 ülkeden İsrail’i Refah saldırısı konusunda uyaran ortak bildiri

Abone Ol 

Aralarında Avustralya, Kanada, Almanya, Güney Kore ve İngiltere’nin de bulunduğu 13 ülkenin dışişleri bakanı, İsrail’den Refah’a saldırı gerçekleştirmemesi ve Filistinli siviller için daha fazla insani yardıma izin vermesi için ortak bir bildiri yayınladı.

13 ülke, İsrail’e ortak bir bildiri ile seslenerek, Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik büyük bir kara harekatına karşı uyarıda bulundu.

13 ülkenin dışişleri bakanları tarafından imzalanan ortak bildiri İsrail hükümetine gönderildi ve kuşatma altındaki Filistin topraklarına insani yardım erişimine izin vermesi talep edildi.

Alman Suddeutsche Zeitung gazetesinin haberine göre mektup G7 ülkeleri Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin yanı sıra Avustralya, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Yeni Zelanda, Güney Kore ve İsveç tarafından imzalandı.

Dört sayfalık mektupta bakanlar, İsrail’in Filistinli grup Hamas’a karşı kendini savunma hakkını desteklediklerini teyit ederken, Refah’a yönelik geniş çaplı bir askeri saldırıya karşı uyarıda bulunarak bunun siviller üzerinde “feci” sonuçlar doğuracağını vurguladılar.

Bakanlar ayrıca İsrail hükümetinin Gazze Şeridi’ndeki yıkıcı ve giderek kötüleşen insani krizi hafifletmek için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğinin altını çizdi.

Bakanlar, Filistinli sivillere acilen ihtiyaç duyulan insani yardımın ulaştırılabilmesi için İsrail’den Refah sınır kapısı da dahil olmak üzere tüm sınır kapılarını açmasını talep etti.

Bildiride ayrıca İsrailli yetkililerden uluslararası yardım kuruluşlarının ve BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) Gazze’ye girişine izin vermeleri, yardım çalışanlarının ve uluslararası personelin güvenliğini sağlamaları istendi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close