Washington Post: "ABD savaş sonrası için Batı Şeria'da asker yetiştirecek" - M5 Dergi
Gündem

Washington Post: “ABD savaş sonrası için Batı Şeria’da asker yetiştirecek”

Abone Ol 

ABD’nin Batı Şeria’daki eğitim merkezinde Filistin Ulusal Yönetimi için güvenlik gücü yetiştirme programını yeniden canlandırmayı planladığı bildirildi.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, Eriha şehrinde Filistin Ulusal Yönetimi’ne bağlı Merkezi Eğitim Enstitüsü’ndeki çalışmaları yazdı.

Haberde, buradaki çalışmaların “Washington’un Gazze’de savaş sonrası dönemde istikrarın sağlanması için güçlendirilmiş bir Filistin Ulusal Yönetimi oluşturma planlarının merkezinde yer aldığı” belirtildi.

ABD tarafından fonlanan enstitüde eğitim veren ve kimliğinin paylaşılmamasını isteyen bir albay, “Burada profesyonel bir eğitim sağlıyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi.

45 yaşındaki albay, İsrail’in kısıtlamaları nedeniyle merkezde son bir yıldır gerçek mermiyle atış eğitimi verilemediğine dikkat çekti. Eğitimci, 400 bin adet mühimmatın Ürdün’de hazır beklediğini fakat bunları getirtemediklerini söyledi.

WP’nin aktardığına göre Batı Şeria’daki eğitim merkezi 1994’te kuruldu. Bu dönemde merkezin Gazze’de de bir şubesi vardı. Tesis, Filistin Ulusal Yönetimi’nin Gazze’deki seçimleri kaybetmesinin ardından 2008’de kapsamlı şekilde yenilendi.

Gazze Şeridi, 1996-2006’da Filistin Ulusal Yönetimi’ne bağlıydı. Ancak Hamas, 2006’da yapılan seçimlerde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın partisi Fetih’i geçerek 132 sandalyeli mecliste 74 koltuk kazanmış, Fetih ise 45 sandalyede kalmıştı. Daha sonra taraflar arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle 2007’de Gazze’de patlak veren çatışmalarda, Hamas bölgenin kontrolünü ele geçirmişti.

Haberde, Filistin Ulusal Yönetimi’ne bağlı 35 bin kişilik güvenlik güçlerinin “hizmet etmesi gereken halkla çoğu zaman ters düştüğü” de vurgulandı. Güvenlik güçlerinin, İsrail’İn Gazze’deki saldırılarına karşı Batı Şeria’da düzenlenen protestoları bastırdığı, Abbas yönetimini eleştirenlerle Hamas üyesi olduğu öne sürülen kişileri de gözaltına aldığı aktarıldı.

Filistin güvenlik güçlerinin sözcüsü Talal Duveykat, halkın kendilerine tam güvenmemesinin daha geniş çaplı siyasi bir sorundan kaynaklandığını savunarak şunları söyledi:

“Ben güvenlik güçlerimle bir şehirdeyken, İsrail ordusunun gündüz vakti Cenin’e, Nablus’a, Ramallah’a ve El Halil’e girmesi Filistin Ulusal Yönetimi’ni zayıf göstermiyor mu? Bu, yönetimle halk arasındaki uçurumun genişlemesi anlamına gelmiyor mu?”

Adının gizli tutulmasını isteyen Batılı bir diplomatsa Batı Şeria’daki ekonomik sıkıntılara işaret ederek, merkezin ABD Dışişleri Bakanlığı’nın fonlarıyla yeniden canlandırılmasının ciddi yatırım gerektiren bir hamle olacağını söyledi.

WP, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yorum taleplerini reddettiğini aktardı.

ABD Başkanı Joe Biden, savaş sonrası dönemde iki devletli çözüm kapsamında Gazze Şeridi’nin kontrolünün Filistin Ulusal Yönetimi’ne devredilmesini talep ediyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise bu seçeneğe yanaşmıyor.

Haberde, güçlendirilmiş Filistin Ulusal Yönetimi planı kapsamında Başbakan Muhammed Iştiyye’nin geçen ay istifa ettiğine de dikkat çekildi. Iştiyye, görevi bırakırken Gazze savaşıyla birlikte değişen dinamiklere yanıt verebilecek yeni bir hükümetin kurulması istediğini söylemişti.

Kaynak: Independent, Washington Post

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close