Uluslararası Kızılhaç Komitesi: "Gazze Savaşı, insanlığın tüm anlamlarını yerle bir etti" - M5 Dergi
Gündem

Uluslararası Kızılhaç Komitesi: “Gazze Savaşı, insanlığın tüm anlamlarını yerle bir etti”

Abone Ol 

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Mirjana Spolijaric,Gazze’deki savaşın ‘insanlığın tüm anlamlarını’ yerle bir ettiğini söyleyerek, düşmanlıkların sona ermesi, esirlerin serbest bırakılması ve Filistinli tutukluların aileleriyle iletişim kurmalarına izin verilmesi çağrısında bulundu.

AFP’de yer alan habere göre Spolijaric, İsrail ile Hamas arasında beş ay süren savaşın ardından yaptığı açıklamada “Gazze Şeridi’ndeki durum her geçen saat daha da kötüleşiyor. İnsanların gideceği güvenli bir yer yok. Sivil ölümlerinin ve esir alınanların sayısı şok edici ve kabul edilemez. Bu acımasız savaş tüm insanlık değerlerini yerle bir etti” dedi.

Bu ‘derin acı’ karşısında üç acil talepte bulunan ICRC, insani yardım çalışanlarının çalışmalarını kolaylaştırmak için ‘düşmanlıkların durdurulması’ çağrısında bulundu.

İkinci olarak ICRC, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail topraklarına düzenlediği benzeri görülmemiş saldırı sırasında kaçırılan esirlerin ziyaret edilmesine izin verilmesi ve bu kişilerin ‘koşulsuz’ serbest bırakılması talebini yineledi. Spolijaric onların onuruna, güvenliğine ve tıbbi ihtiyaçlarına saygı gösterilmesini talep etti.

Üçüncü ve son olarak ICRC, ‘Filistinli tutuklulara insanca davranılması ve aileleriyle iletişim kurmalarına izin verilmesi’ çağrısında bulundu.

Spolijaric ayrıca, “İsrail, işgalci güç olarak halkın temel ihtiyaçlarını karşılamalı veya insani yardımın güvenli ve engelsiz bir şekilde ulaştırılmasını kolaylaştırmalıdır” hatırlatmasında bulundu.

Gazze Şeridi’nde yaşayan 2,4 milyon Filistinlinin 2,2 milyonunun ciddi gıda ve içme suyu sıkıntısı nedeniyle kıtlık riski altında olduğu uyarısında bulunan Birleşmiş Milletler’e (BM) göre İsrail, Mısır’dan sadece bazı yardım tırlarının geçişine izin veriyor.

Spolijaric, “İhtiyaçların karşılanması için düzenli ve önemli miktarda insani yardım akışı Gazze’de çözümün sadece bir parçasıdır” diyerek taraflara askeri operasyonlarını sivillerin arada kalmasını önleyecek ve uluslararası insancıl hukuka saygı gösterecek şekilde yürütmeleri çağrısında bulundu.

Spolijaric, “Bu, insanlık ile barbarlık arasındaki çizgidir” diye vurguladı.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close