Ukrayna: "Batı silahlarıyla Rusya'daki S-300'ü imha ettik" - M5 Dergi
Gündem

Ukrayna: “Batı silahlarıyla Rusya’daki S-300’ü imha ettik”

Abone Ol 

Ukrayna, Rus topraklarındaki S-300 füze sistemini Batılı ülkelerin tedarik ettiği silahlarla vurduğunu ileri sürdü.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, dün Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, Batı silahlarını kullanarak Rus toprağındaki S-300’ü vurduklarını iddia etti.

Vereşçuk, gönderisinde “Çok güzel yanıyor. Bu bir Rus S-300’ü. Rus topraklarında. Batı silahlarının düşman topraklarında kullanılmasına izin verildikten günler sonra gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Yanan bir S-300’ün fotoğrafını paylaşan Vereşçuk, saldırının hangi silahlarla nereye düzenlendiğine dair bilgi vermedi.

Amerikan medya kuruluşu CNN, silahın ABD üretimi bir füze olup olmadığının henüz doğrulanamadığını aktardı.

CNN’in 30 Mayıs’taki haberinde, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’nın Amerikan yapımı silahları Rus topraklarına saldırı düzenleme amacıyla kullanmasına izin verdiği bildirilmişti.

Kimliklerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, silahların Rusya’nın son dönemde saldırılarını yoğunlaştırdığı Harkiv bölgesinde kullanılmasına müsaade edildiğini söylemişti.

Birleşik Krallık’ın kamu yayıncısı BBC’ye konuşan Amerikan yetkililer, Ukrayna’nın silahları “kendilerini vuran ya da vurmaya hazırlanan Rus güçlerine karşılık vermek amacıyla” kullanabileceğini ifade etmişti.

Bunun ardından Almanya da Ukrayna’ya sağladığı silahların Rus topraklarındaki hedeflere yönelik kullanılmasına cuma günü yeşil ışık yakmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da benzer bir adım atılması için çağrıda bulunmuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, silah izninin “ileriye dönük önemli bir adım” olduğunu belirtirken, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, NATO’yu ve ABD’yi “gerilimi yeni bir seviyeye yükseltmekle” suçlamıştı.

Diğer yandan Amerikan yetkililer, Washington’ın uzun menzilli Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS) silahının kullanımına izin verilmediğini belirtmişti. 300 kilometre menzile sahip bu füzeler, ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği en etkili silahlar arasında yer alıyor.

Bunun yerine Ukrayna’ya 70 kilometre menzile sahip Güdümlü Çoklu Fırlatma Roket Sistemi’ni (GMLRS) kullanma izni verildiği aktarılmıştı.

Kaynak: Independent, CNN, BBC, Politico

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close