TCG ANADOLU, F-16'larla eğitim gerçekleştirdi - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

TCG ANADOLU, F-16’larla eğitim gerçekleştirdi

Abone Ol 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), TCG ANADOLU gemisinin, 2 F-16 uçağının iştirakiyle Marmara Denizi’nde eğitimler icra ettiğini bildirdi.

MSB’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Gurur! TCG ANADOLU çok maksatlı amfibi gemimiz, 2 F-16 uçağının iştiraki ile Marmara Denizi’nde eğitimler icra etti.” ifadesi kullanıldı.

TCG ANADOLU

TCG ANADOLU, 231 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip. Tam yük deplasmanı en fazla 27 bin 436 ton olan gemi, bu haliyle en az 20,5 knot azami sürat ve 16 knot ekonomik süratle görev yapabiliyor.

Ekonomik sürati ile tam yükte en az 9 bin deniz mili seyir siasına sahip TCG Anadolu’nun içindeki su alabilen havuza her biri 1 tank taşıyan 4 mekanize çıkarma gemisi girebiliyor.

Gemi, araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı, 33 muhtelif araç, 15 römork olmak üzere toplamda 94 araç taşıyabiliyor.

Geminin uçuş güvertesinde 10 helikopter veya 11 adet SİHA konuşlandırılabilecek, hangarda ise 19 helikopter veya 30 SİHA taşınabilecek. Gemi, 1223 personele ev sahipliği yapacak.

Gemide, tam teşekküllü hastane imkanı ve 2 ameliyathane de bulunuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close