Rusya Savunma Bakanlığı: "Rus ordusu Ukrayna'nın doğusundaki ilerleyişini sürdürüyor" - M5 Dergi
Gündem

Rusya Savunma Bakanlığı: “Rus ordusu Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini sürdürüyor”

Abone Ol 

Rusya Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, toprak kazanımları elde etmek üzere taarruza geçtiği Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesinde küçük bir köyü ele geçirdiğini ilan etti.

Ukrayna’nın Umanske köyüne atıfta bulunan bakanlık, Rus birliklerinin “Donetsk halk cumhuriyetindeki Umanskoye köyünü kurtarmayı başardığını” söyledi.

Umanske, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’da askeri saldırı başlatmasından önce 180’den az nüfusu olan küçük bir köy olarak kayıtlarda geçiyor.

Söz konusu köy ölgenin ana şehri olan ve Rusya’nın kontrolü altında bulunan Donetsk’in yaklaşık 25 kilometre kuzeybatısında yer alıyor.

Rusya Savunma Bakanı Andrei Belousov Cuma günü yaptığı açıklamada Rusya’nın “tüm taktiksel yönlerde” ilerleme kaydettiğini söyledi.

Belousov, Moskova güçlerinin sadece bu yıl 880 kilometrekarelik alanı ele geçirdiğini söyledi.

Ukrayna’nın sayıca ve silahça üstün güçleri, özellikle Rusya’nın Mayıs ayı başında Ukrayna’nın ikinci büyük kenti olan Harkiv çevresinde yeni bir ilerleme başlatmasından bu yana, birkaç aydır baskı altında.

Rus askerleri doğuda Umanske’nin yaklaşık 30 kilometre kuzeybatısındaki Pokrovsk’a doğru da yoğun bir şekilde ilerliyor.

Kiev, uzun süredir beklediği Batılı mühimmatın yakında teslim edilmesiyle birliklerinin savaş alanında üstünlüğü yeniden ele geçireceğini umuyor.

Aynı şekilde, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kiev’in Rusya içindeki belirli hedefleri vurmak için Amerikan tedarikli silahları kullanmasına izin verme kararı da Ukrayna’ya önemli bir destek sağladı.

Kaynak: Mepa News, Ajanslar

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close