Rapor: Rusya Ukrayna'da en az 50.000 asker kaybetti - M5 Dergi
Gündem

Rapor: Rusya Ukrayna’da en az 50.000 asker kaybetti

Abone Ol 

Yapılan bir araştırmaya göre Ukrayna ile savaşta Rus ordusunun verdiği kayıplar 50.000’i aştı.

Moskova güçlerinin Şubat 2022’de komşu ülkeyi işgal etmesinden bu yana ölümleri izleyen BBC, Çarşamba günü bu sayıyı açıklarken, kayıp oranının çatışmanın ikinci yılında hızlandığına dikkat çekti.

BBC Rusça, bağımsız medya grubu Mediazona ve gönüllüler tarafından derlenen verilere göre savaşın ikinci yılında ölen Rus askerlerinin sayısı 27.300’e yükseldi ve bu rakam ilk yıla göre yüzde 25’lik bir artış anlamına geliyor.

Rusya tarafından açıklanan tek rakam Eylül 2022’de 6.000’den az askerinin öldürüldüğü yönündeydi.

“Kıyma makinesi”

Araştırma, Moskova’nın “kıyma makinesi” taktiklerini kullanmasının geçen yıl asker kayıp oranını hızlandırmış olabileceğini belirtiyor.

Savaş Çalışmaları Enstitüsü (ISW), 2023’te Ukrayna’nın doğusundaki cephe hattı tıkandıkça, savaş alanı taktiklerinin cepheden saldırılarda birlik dalgaları göndermeye dönüştüğüne işaret ediyor.

BBC’nin araştırmasına göre, Donetsk’teki büyük çaplı saldırılar sırasında ve aylar sonra Bahmut kentini ele geçirme savaşı sırasında Rus kayıpları arttı.

BBC, Rusya’nın ölen savaşçılarının en az beşte ikisinin işgalden önce orduyla hiçbir ilgisi olmadığını, gönüllüler, siviller ve mahkumlar arasından seçildiğini ve bu nedenle teknik ve taktik uzmanlık için zorlandığını tahmin ediyor.

Analiz, Wagner paralı asker birliği aracılığıyla ya da doğrudan Savunma Bakanlığı tarafından işe alınan yaklaşık 9.000 mahkumun işgalde öldürüldüğünü belirtiyor.

Bu askerler ortalama iki ila üç ay hayatta kalabilmiş.

BBC, elindeki verilerin Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’taki milis güçleri arasındaki kayıpları kapsamadığını kabul ederken, gerçek ölü sayısının muhtemelen 50.000’den çok daha fazla olduğunu da belirtiyor.

Ukrayna Şubat ayında 31.000 askerini kaybettiğini açıklamıştı. Bu rakamın da gerçek sayıdan daha düşük olabileceği düşünülüyor.

Rapora yanıt veren Kremlin, savunma bakanlığının görev alanına giren askeri ölümler ve kayıplar hakkında bilgi paylaşımında bulunmadığını söyledi.

AFP’ye göre sözcü Dimitri Peskov, Rusya’nın Ukrayna’daki “özel askeri operasyonunun” resmi sırlarını kapsayan yasalar nedeniyle bakanlığın rakamları açıklamamasının “kesinlikle anlaşılabilir” olduğunu söyledi.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close