Havada gerilim: "Çin savaş uçağı ABD uçaklarını taciz etti" - M5 Dergi
Gündem

Havada gerilim: “Çin savaş uçağı ABD uçaklarını taciz etti”

Abone Ol 

Güney Çin Denizi üzerinde Çin Hava Kuvvetlerine ait J-16 savaş uçağı tarafından, ABD Hava Kuvvetlerine ait RC-135’e agresif bir manevra yapıldı.

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı, Güney Çin Denizi üzerinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait RC-135 tipi keşif uçağının Çin Hava Kuvvetleri’ne ait J-16 tipi savaş uçağı tarafından taciz edildiğini bildirdi.

Güney Çin Denizi üzerinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait RC-135 tipi keşif uçağının Çin Hava Kuvvetleri’ne ait J-16 tipi savaş uçağı tarafından yapılan tehlikeli manevra pilotlar tarafından kaydedildi.

GÜNEY ÇİN DENİZİ ANLAŞMAZLIĞI

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkelerin İkinci Dünya Savaşı’nın ardından bağımsızlıklarını kazanmasından bu yana egemenlik ihtilaflarına konu oluyor.

Çin, ilk kez 1947’de yayımladığı haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inde egemenlik iddiasında bulunuyor. Filipinler, Vietnam, Brunei ve Malezya gibi kıyı komşusu ülkeler de bölgede hak iddia ediyor. Çin’in bölgedeki ihtilaflı adalarda askeri üsler inşa etmesi ve sivil gemi filolarını uzun süreli bulundurmasına bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

ABD’nin de son dönemde Çin’in artan varlığına karşı bölgede “Seyrüsefer Serbestisi Operasyonları” (FONP) adını verdiği askeri devriye ve seyir faaliyetlerini artırdığı gözleniyor.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close