Dışişleri Bakanlığı'dan İran-İsrail açıklaması: "Sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz" - M5 Dergi
Gündem

Dışişleri Bakanlığı’dan İran-İsrail açıklaması: “Sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz”

Abone Ol 

Dışişleri Bakanlığı, İran ile İsrail arasında yaşanan gerilime dair açıklama yaptı.

Açıklamada, “İran’ın İsrail’e yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir. Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek, küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz” ifadesi yer aldı.

İran’ın dün akşam saatlerinde İsrail’e düzenlediği İHA saldırısının ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı.

“İSRAİL’İN SALDIRISI KAYGILARIMIZI HAKLI ÇIKARDI”

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarımızı uzun süredir tüm muhataplarımıza hatırlatmaktayız.

İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir.

Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunmuştuk. Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır.

“ÇABALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.

Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir.”

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close