BM Raporu: "Gazze halkının yarısı felaket düzeyinde açlık çekiyor" - M5 Dergi
Gündem

BM Raporu: “Gazze halkının yarısı felaket düzeyinde açlık çekiyor”

Abone Ol 

Yayınlanan son raporlara göre Gazze Şeridi’nde halkın yarısının felaket düzeyinde açlıktan muzdarip olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler destekli bir kuruluşun yayınladığı son rapora göre Gazzelilerin yarısının “felaket düzeyinde” açlık çekiyor.

WFP’ye göre bölgede yaklaşık 1.1 milyon insan “felaket derecesinde açlık ve kıtlıkla” mücadele ediyor.

Pazartesi günü son raporunu yayınlayan Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması (IPC) isimli kuruluşa göre “Bu, şimdiye kadar felaket boyutunda açlıkla karşı karşıya olduğu kaydedilen en yüksek insan sayısı” niteliğinde.

Bölgeye acilen müdahale edilmezse kıtlığın yayılacağı ve bölge genelini etkisi altına alacağı belirtiliyor.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) Başkanı Cindy McCain yaşananlara ilişkin açıklamasında “Gazze’de insanlar şu anda açlıktan ölüyor. İnsan eliyle yaratılan bu açlık ve yetersiz beslenme krizinin Gazze’yi yerle bir etme hızı dehşet verici.” ifadelerini kullandı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Müdür Yardımcısı Beth Bechdol AFP’ye yaptığı açıklamada “Tüm bir nüfusun yüzde 50’sinin felaket düzeyinde, neredeyse kıtlık seviyelerinde olması eşi benzeri görülmemiş bir durum.” şeklinde konuştu.

Durum özellikle yaklaşık 300 bin kişinin İsrail kuşatması altında olduğu ve yardım kuruluşlarının girmekte zorlandığı Gazze’nin kuzeyinde oldukça ağır.

IPC raporuna göre Gazze kuzeyinin tamamında kıtlık durumu ilan edilmek üzere.

WFP, temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için her gün en az 300 kamyonun Gazze’ye girmesi ve özellikle kuzeyde gıda dağıtımı yapması gerektiğini belirtiyor. Ancak WFP’ye göre 2024 yılı başından bu yana kuzeye sadece dokuz konvoy girebilmiş durumda.

Bölgede mevcut durumun devamı halinde açlıktan ölümlerin günden güne artmasından endişe ediliyor.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close