Beyaz Saray: ''Misket bombaları etkili şekilde kullanılıyor'' - M5 Dergi
Gündem

Beyaz Saray: ”Misket bombaları etkili şekilde kullanılıyor”

Abone Ol 

ABD, Ukrayna’ya verilen misket bombalarının cepheye sevk edildiğini duyurdu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, yaptığı açıklamada, Rus savunma hatlarına ve operasyonlarına karşı “etkin bir şekilde” kullanıldığını ifade etti.

ABD, Ukrayna’ya tedarik edilen misket bombalarının cepheye konuşlandırıldığını ve etkili bir şekilde kullanıldığını duyurdu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby yaptığı açıklamada, ABD tarafından Ukrayna’ya teslim edilen misket bombalarının halihazırda Rusya ile çatışmaların yaşandığı cephelere konuşlandırıldığını ve ilk aldıkları bilgilere göre, Rus savunma hatlarına ve operasyonlarına karşı “etkin bir şekilde” kullanıldığını ifade etti.

Misket bombaları, etrafa saçılan küçük bombacıklardan oluşuyor ve sivillere yönelik oluşturduğu tehdit nedeniyle 100’den fazla ülke tarafından yasaklandı.

ABD, bu bombaları Ukrayna’nın cephane tedarikini geliştirmek için temin etmeyi kabul etti.

RUSYA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

ABD ile Rusya arasında yaşanan gerilimi daha da artıran misket bombası sevkiyatı, Rus tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. Rusya, söz konusu tedarike karşı misilleme yapmam tehdidinde bulunmuştu.

Washington yönetimi, misket bombasının sivil yerleşim yerleri için bir risk oluşturduğunun farkında olduğunu kabul ederek, Kiev’in bunları sorumlu bir şekilde kullanma ve yoğun nüfuslu bölgelerden uzak durma sözü verdiğini kaydetmişti.

ABD ve müttefikleri, Ukrayna ordusunun NATO standartlarına sahip mühimmat sıkıntısı çektiğini açıklamışlardı.

Rusya, Ukrayna’ya yönelik işgal girişimine başladığı Şubat 2022 yılından bu yana çok sayıda misket bombalı saldırı gerçekleştirdi. Savaş alanlarında kullanımı uluslararası kamuoyunda ciddi tepkilere neden olan misket bombası, 2008 yılında imzaya açılan bir anlaşmayla dünya genelinde engellenmeye çalışılıyor.

100’den fazla ülkenin desteklediği anlaşmayı Rusya, ABD ve Ukrayna imzalamadı.

Kaynak:AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close