ABD Savunma Bakanı Austin: "NATO bütçesindeki benzeri görülmemiş artış memnuniyet verici" - M5 Dergi
Gündem

ABD Savunma Bakanı Austin: “NATO bütçesindeki benzeri görülmemiş artış memnuniyet verici”

Abone Ol 

Rusya’nın kanlı Ukrayna işgalinin ardından birçok ülke savunma harcamalarını yükseltirken, ABD Savunma Bakanı Austin, NATO bütçesindeki “benzeri görülmemiş” artıştan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Belçika başkenti Brüksel’de Ukrayna’ya destek ve ittifakın güçlendirilmesi gündemiyle toplanan NATO Savunma Bakanları ile bir araya gelen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, üye devletlerin NATO’yu savunma alanında güçlendirmek için Gayrisafi Yurtiçi Hasılalarının (GSYH) yüzde 2’sini ittifaka verme kararı aldığı 2014’ten bu yana, örgütün 600 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini bildirdi.

Bakan Austin, 2024 hedefleri kapsamında, üye devletlerin tamamının GSYH’lerinin yüzde 2’lik kısmını ittifakın savunma harcamalarına ayırması konusundaki çağrısını da yineledi. Lloyd Austin, geçen yıl savunma harcamalarındaki yüzde 11’lik yükselişe rağmen, NATO bütçesindeki “benzeri görülmemiş” artıştan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

75. YILDA İSVEÇ VURGUSU

İttifakın ABD güvenliği açısından önemine değinerek, Washington ve müttefiklerinin kaydettiği ilerlemeden mutluluk duyduğunu kaydeden Austin, NATO’nun kuruluşunun 75. yıl dönümü kapsamında temmuzda düzenlenecek Washington Zirvesi’nde, İsveç’i yeni müttefik olarak ağırlamayı sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

NATO’ya Finlandiya’nın katılmasıyla ittifakın daha da güçlendiğini ifade eden Austin, İsveç’in NATO üyeliğini destekleme konusunda Macaristan’a çağrıda bulundu.

Ülkesinin NATO-Ukrayna Konseyi kapsamında Kiev’e yapılan yardımları desteklediğini dile getiren Austin, Ukrayna’ya son 2 yılda ABD ve farklı ülkelerden 87 milyar dolardan fazla savunma yardımı yapıldığını ifade etti.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close