ABD ordusu: "Kızıldeniz'de Husilere ait iki bot ve çok sayıda İHA imha edildi" - M5 Dergi
Gündem

ABD ordusu: “Kızıldeniz’de Husilere ait iki bot ve çok sayıda İHA imha edildi”

Abone Ol 

ABD Ordusu yaptığı açıklamada, Husilere ait dört insansız hava aracını (İHA) ve iki insansız botu “imha ettiğini” duyurdu. Washington ayrıca, bu ayın başında tutuklanan yardım çalışanlarının serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ABD ordusunun Merkez Komutanlığı (CENTCOM) yaptığı açıklamada, Kızıldeniz’deki operasyonlarda Husi botları ve İHA’larının imha edildiğini belirtti.

Yemenli isyancıların son günlerde Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde seyreden gemilere yönelik bir dizi saldırısının ardından ABD ordusu dün Yemen’de, Husilere ait iki komuta ve kontrol merkezinin imha edildiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller açıklamasında, “ABD, Husilerin bu hafta başında batan MV Tutor ve MV Verbana’ya yönelik kasıtlı saldırıları da dâhil olmak üzere, son dönemde sivil gemilere yönelik pervasız ve ayrım gözetmeyen saldırılarını kınamaktadır” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Husi saldırıları Kızıldeniz’den geçen gemilerin sigorta maliyetlerinde önemli bir artışa yol açtı ve birçok uluslararası nakliye şirketini daha uzun alternatif deniz rotaları kullanmaya sevk etti.

Husiler, gemilere yönelik saldırıların yanı sıra kısa süre önce aralarında BM çalışanlarının da bulunduğu bir düzineden fazla yardım görevlisini “ABD-İsrail casus şebekesinin” bir parçası olmakla suçlayarak tutukladı.

Miller yaptığı açıklamada, “Husilere, ay başında tutuklanan BM ve STK çalışanları ile diplomatlar da dâhil olmak üzere tüm tutukluları serbest bırakmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz” diyerek, tutuklamaları “iğrenç” olarak nitelendirdi.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close