ABD ile Rusya arasında 'uçak gemisi' gerilimi - M5 Dergi
Gündem

ABD ile Rusya arasında ‘uçak gemisi’ gerilimi

Abone Ol 

Norveç’in başkenti Oslo’daki Rusya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklmada, “Bu tür güç gösterileri mantıksız ve zararlı” denildi.

Rusya ABD’nin uçak gemisinin, NATO üyesi Norveç’in başkenti Oslo’ya ortak tatbikat için ulaşmasını “zararlı güç gösterisi” diyerek tepki gösterdi.

ABD donanmasına ait uçak gemisi USS Gerald Ford’un, Oslo fiyordunda demirlemesinin ardından Norveç’in komşusu Rusya’nın tepki gecikmedi.

Oslo’daki Rusya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklmada, “Bu tür güç gösterileri mantıksız ve zararlı” denildi.

Norveç’in Rusya ile 198 kilometre uzunluğunda ortak sınırı bulunuyor, Rusya’nın geçen yıl şubat ayında Ukrayna’yı işgalinden bu yana Oslo ve Moskova arasındaki ilişkilerde ciddi gerginlik yaşanıyor.

Bu arada Norveç Silahlı Kuvvetleri’nden uçak gemisinin gelişiyle ilgili yapılan açıklamada, “En önemli müttefikimiz ABD ile işbirliğini daha da geliştirmek ve daha yakından çalışmak için eşsiz bir fırsat sundu.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bölgedeki tüm gemilere, uçak gemisinden 500 metre uzak durması uyarısında bulunulan açıklamada, nükleer reaktörle çalışan uçak gemisinin bulunduğu alanın “uçuşa yasak bölge” ilan edildiği kaydedildi.

Dünyanın en büyük uçak gemisi USS Gerald Ford, bir hafta Oslo’da kalacak ve daha sonra da NATO üyesi Norveç ile ortak tatbikata katılacak. Uçak gemisinin 2 bin 600 mürettabatı bulunuyor.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close