Washington Post: "NATO, Ukrayna'nın üyeliği konusunda fikir birliğine varamıyor" - M5 Dergi
Genel

Washington Post: “NATO, Ukrayna’nın üyeliği konusunda fikir birliğine varamıyor”

Abone Ol 

The Washington Post, görüştüğü resmi kaynaklara dayandırdığı haberine göre NATO, Temmuz ayında yapılacak olan NATO Vilnius zirvesinde Ukrayna’ya ittifaka katılması konusunda uzlaşıya varamadığı için resmi davet yapmayacak. 

Verilen bilgilere göre; özellikle Baltık ülkeleri ve Çek Cumhuriyeti, zirve öncesinde Ukrayna’nın üyelik yolunu belirleyen somut adımları destekliyor.

Washington Post’un “resmi kaynaklar” olarak özetlediği kaynaklara göre bu ülkeler, Ukrayna’nın NATO üyeliğinin hem kendi ülke güvenlikleri hem de Avrupa’nın güvenliği için şart olduğunu düşünüyor. 

Habere göre Fransa, Almanya ve ABD, Ukrayna’nın NATO üyeliği hakkında “daha yavaş, daha temkinli bir yaklaşımı” tercih ederek, Ukrayna’nın NATO üyeliğinden ziyade, savaş alanında daha fazla destek yapmanın daha faydalı olacağını düşünüyor. 

21 Nisan’da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Zelensky’nin Vilnius zirvesine katılma davetini kabul ettiğini doğrulamış ancak Ukrayna’nın NATO üyeliğinin geniş bir uzlaşı ile dile getirilebileceğini belirtmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close