Türkiye'nin ilk Ay görevinde kullanılacak uzay aracının "uzay rotası" paylaşıldı - M5 Dergi
Genel

Türkiye’nin ilk Ay görevinde kullanılacak uzay aracının “uzay rotası” paylaşıldı

Abone Ol 

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), ilk Ay görevinde kullanılacak ve sonunda Ay’a varacak uzay aracının rotasını paylaştı. Görevin amacı da bir kez daha hatırlatıldı.

Şubat 2021’de duyurulan Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında gerçekleşecek ilk Ay görevi için hazırlıklar sürerken, Türkiye Uzay Ajansı geçtiğimiz aylarda Ay’a sert iniş yapacak yerli roketin itki sistemini paylaşmıştı. Görevin 2023 yılında gerçekleşmesi hedeflenirken bugün TUA’dan yeni bir paylaşım geldi.

TUA, sosyal medyada yaptığı yeni paylaşımında Türkiye’nin Ay’a ilk kez varacağı AYAP-1 görevinde kullanılacak aracın rotasını paylaştı. Yapılan paylaşımda uzay aracının Dünya’dan kalkışından itibaren geçeceği aşamalara da yer verildi. TUA’nın paylaştığı rota şu şekildeydi:

AYAP-1 görevinde fırlatılacak uzay aracının izleyeceği rota:

ayap-1

AYAP-1 görevi ne amaçlıyor?

2023 – 2028 yıllarını kapsayan Ay görevleri, Ay Araştırma Programı (AYAP) çerçevesinde gerçekleştirilecek ve isimlendirilecek. Bu görevlerden ilki olan AYAP-1, gönderilecek uzay aracının öncelikle Ay yörüngesinde yüksek çözünürlüklü kameralar ve radyasyon ölçer gibi aletlerle bilgi toplamasını kapsayacak. 3 ay sürecek bu aşamanın ardından uzay aracı, Ay’a sert iniş gerçekleştirecek.

Kaynak: Webtekno

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close