Türk uzay yolculuğu için Axiom Space ile ortaklık: İşte tüm ayrıntılar... - M5 Dergi
Genel

Türk uzay yolculuğu için Axiom Space ile ortaklık: İşte tüm ayrıntılar…

Abone Ol 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ilk Türk uzay yolcusunu eğitecek ve uçuş hizmeti sunacak şirketi açıkladı. Türkiye, Axiom Space ile ortaklığa imza attı. İşte anlaşmaya dair ayrıntılar…

Uluslararası uzay yarışı büyük bir hız kazanmışken Türkiye’nin de geri kalmaması için geçtiğimiz yılın şubat ayında “Milli Uzay Programı” tanıtılmıştı. Program kapsamında 10 hedef belirlenmiş, bu hedeflerden birisi de bir Türk vatandaşının uzaya gönderilmesiydi. Bu hedefe ulaşılması için bugün kritik bir duyuru geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından paylaştığı duyurusunda seçim süreci devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile anlaşma yapıldığını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nde, Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi için Axiom Space ile TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) arasında imzalar atıldı.

İmza töreninde, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Axiom Space CEO’su Michael Suffredini, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TÜBİTAK UZAY Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten ve DeltaV Uzay Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu hazır bulundu.

Anlaşmayı sosyal medya hesabından duyuran Bakan Varank, “Cumhuriyet’imizin 100. yılında gerçekleştireceğimiz insanlı ilk uzay görevi için tarihi bir anlaşmaya imza attık. Seçim süreci devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile iş birliği yapacağız. Milli Uzay Programı ile hayaller gurura dönüşüyor.” ifadelerini kullandı.

Axiom Space, Türkiye’nin uzay araştırma yeteneklerini genişletme ve ulusal bir insanlı uzay programı oluşturma çabalarının parçası olarak Türkiye’ye eğitim ve uçuş hizmeti verecek. Şirket, Türk uzay yolcusunun yer çekimsiz ortamda yapacağı bilimsel araştırmalara da olanak sağlayacak.

Değerlendirme süreci devam ediyor

TUA tarafından hazırlanan Milli Uzay Programı kapsamında başlatılan “Türk Uzay Yolcusu Projesi”nde aday belirleme süreci, TÜBİTAK UZAY’ın teknik yürütücülüğünde devam ediyor.

Dünya yörüngesinde yer çekimsiz ortamda yapılacak araştırmalar için üniversite ve araştırma kurumlarından gelen deney önerileri de halihazırda teknik bir heyet tarafından değerlendiriliyor.

Axiom Space, ticari uzay endüstrisinde uçtan uca mürettebatlı görevler yürüten tek tam hizmet yörünge görev sağlayıcısı olarak biliniyor. Axiom’un hizmet yelpazesi arasında uzay yolcularının eğitimi ve uçurulması, eğitim kolaylaştırıcılarına ve eğitmenlere erişim, donanım ve güvenlik sertifikası ile yörüngede operasyonel yönetim yer alıyor.

Uzayda yaşamaya ve çalışmalar yürütmeye hazırlanmak için uzay yolcusu adaylarının, Axiom’un aylarca süren eğitim müfredatını tamamlaması gerekiyor. Axiom Space, öte yandan Fransa’daki kongrede Türkiye dışında İtalya, Macaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile de insanlı görevler için anlaşmalar yaptı.

Axiom Space nedir?

Son yıllarda uzayda en aktif isimlerden birisi olmayı başaran Axiom Space, henüz 2016 yılında kuruldu. Texas merkezli özel uzay şirketi, NASA ile bir iş birliğine imza atarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na turistik yolculuklar yapmaya başladı. Bu yolculukların ilki, geçtiğimiz aylarda başarıyla gerçekleşmişti.

Bunun yanı sıra Axiom Space, henüz geçtiğimiz hafta önemli bir iş birliğiyle de gündeme gelmişti. NASA, insanlığın yeniden Ay’a ayak basmasını hedeflediği Artemis uzay görevlerinde astronotların giyeceği ay kıyafetlerinin Axiom Space tarafından geliştirileceğini ve üretileceğini açıkladı.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close