Telegraph: Almanya, Ukrayna'nın NATO üyeliğine karşı çıkacak - M5 Dergi
Genel

Telegraph: Almanya, Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkacak

Abone Ol 

İngiltere merkezli Telegraph gazetesi Almanya hükümetinin, gelecek günlerde Litvanya’da yapılacak zirvede Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı çıkacağını yazdı.

Gazeteye konuşan NATO içinden bir kaynak, “Berlin direkt üyelik önermeye soğuk bakıyor. Esasında üyeliği engelleme amacıyla, zaman ve süreç istiyorlar” açıklamasında bulundu.

Kaynak ayrıca, “Berlin, Vladimir Putin’in 5. maddeyi test etmesini görmek istemiyor” ifadelerini kullandı.

NATO anlaşmasının 5. maddesi bir müttefikin saldırıya uğraması durumunda diğer müttefiklerin de saldırıya uğramış sayılmasını öngörüyor.

11-12 Temmuz’da Vilnius’ta düzenlenecek NATO liderler zirvesinde Almanya’nın üyelik önerisi yerine güvenlik garantilerine odaklanılmasını isteyeceği bildirildi. Haberde Almanya’nın Ukrayna’nın üyeliği durumunda Rusya’yla olası bir savaştan çekince duyduğu ifade edildi.

Benzer düşünceleri geçen günlerde dile getiren ABD Başkanı Joe Biden da, Rusya’yla savaşa girmek istemediklerini söylemiş ve Ukrayna’nın NATO üyeliğine henüz hazır olmadığını belirtmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise Ukrayna’nın olası üyeliğiyle ilgili, “III. Dünya Savaşı’nı başlatmaya çalışmıyoruz. Ukrayna, bu zirvede NATO’ya katılmayacak” diye konuşmuştu.

Geçen günlerde Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’yi Ankara’da ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın NATO üyeliğini hak ettiğini dile getirmişti.

Ukrayna tarafı ise Rusya’nın işgal harekatından bu yana NATO üyeliği için çabalarını artırmış durumda.

İttifaka katılarak Moskova’yla bir güç dengesi oluşturmak isteyen Kiev yönetimi, savaş sonrası dönemde hızlı bir şekilde bloğa üye olmak için somut adımlar atılmasını istiyor.

Moskova ise NATO’nun kendi sınırlarına doğru genişlemesini bir varlık tehdidi olarak görüyor. Rusya lideri Vladimir Putin, NATO’nun son 20 yıldaki genişlemesinin Ukrayna’ya yönelik girişilen askeri harekatın temel sebeplerinden biri olduğunu daha önce dile getirmişti.

Kaynak: Independent, Telegraph, RT

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close