Reuters: "Rusya, ilk kez Ukrayna'da Kuzey Kore füzeleri kullandı" - M5 Dergi
Genel

Reuters: “Rusya, ilk kez Ukrayna’da Kuzey Kore füzeleri kullandı”

Abone Ol 

Ukrayna Başkan yardımcısı Mykhailo Podolyak, Rusya’nın işgali sırasında Ukrayna’yı ilk kez Kuzey Kore tarafından tedarik edilen füzelerle vurduğunu açıkladı.

Ukrayna Başkan yardımcısı Podolyak yaptığı açıklamada; “Rusya Federasyonu yürüttüğü soykırım savaşının bir parçası olarak, ilk kez Kuzey Kore’den aldığı füzelerle Ukrayna topraklarını vurdu” ifadelerini kullandı.

Podolyak füzelerin Kuzey Kore yapımı olduğuna dair bir kanıt sunmadı. Ancak Washington da geçtiğimiz günlerde istihbarat verilerine atıfta bulunarak benzer bir iddiada bulunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın balistik kullanımına yönelik istihbaratını açıklayan ABD, Ukrayna savaşı için cephaneliğini yenilemeye çalışan Rusya’nın Kuzey Kore’den balistik füze aldığını ve İran’dan yakın menzilli balistik füzeler istediğini iddia etmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi John Kirby, Kuzey Kore’nin Rusya’ya balistik füze rampaları ve çok sayıda balistik füze sağladığını ve bu füzelerin Rus kuvvetleri tarafından 30 Aralık’ta Zaporijya bölgesinde kullanıldığını belirtmişti.

İddialar hakkında Moskova’dan yalanlama gelmedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close