NASA'nın uzay aracı Orion, Ay'ın yüzeyinden çarpıcı görüntüler paylaştı - M5 Dergi
Genel

NASA’nın uzay aracı Orion, Ay’ın yüzeyinden çarpıcı görüntüler paylaştı

Abone Ol 

NASA’nın Orion uzay aracı, şimdiye kadarki en zorlu denemesinde uzayda süzülürken çarpıcı görüntüler paylaştı.

Önceki haftalarda NASA, Artemis programı kapsamında uzay aracını Ay’a göndermeyi başarmıştı. Bu, insanları taşımak için kullanılmadan önce hem kapsül hem de onu taşıyan roket için büyük bir testti.

NASA, test başarıyla tamamlanırsa, kapsülün sonunda insanları Ay’a ve muhtemelen güneş sisteminin daha da içine, Mars görevlerine taşıyacağını umuyor.

Ancak Orion’un ilk olarak Ay’ın etrafında dönüp geri gelmesi ve NASA’nın, Orion’un şimdiye kadar tasarladığı “en güvenli uzay aracı” olduğu iddialarını kanıtlaması gerekiyor.

Orion bu yolculuğu gerçekleştirirken, dışında monte edilmiş kameralarla uzayın fotoğraflarını çekti.

Bu fotoğraflar arasında Dünya’ya gönderdiği, Orion’u sıyırarak geçen Ay yüzeyinin çarpıcı, yakın plan görüntüleri de yer alıyor.

Bu görüntüler Artemis I görevinin 6. gününde, Artemis’e monte edilmiş optik navigasyon kameraları kullanılarak çekildi.

Ay’ın fotoğraflarının çekilmesini sağlamanın yanı sıra, bu kamera da kendi testlerinden geçiyor. Mürettebatın da yer alacağı gelecek görevlerde bu kamera, uzay aracını yönlendirmek için kullanılacak. Bu tür görüntülerin toplanması mühendislere de kameranın performansını değerlendirmek için gerekli verileri sağlıyor.

Daha sonra görevin 9. gününde Orion uzay aracı, Ay’ın fotoğrafını çekmek için güneş paneline monte edilmiş kameraları kullandı. Eninde sonunda Orion, Ay’ın etrafındaki uzak bir yörüngeye girecek.

Orion
(NASA)

Orion dönüp Dünya’ya, gelecek ay geri geleceği yere baktığı bir fotoğraf daha çekti.

Dünya
(NASA)

NASA, görevden gelen görüntüleri Flickr sayfasında paylaşıyor. Orion görevinden gelen video da bu göreve adanmış NASA web sitesindeki canlı yayın sayfasında izlenebilir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close