NASA'dan büyük plan: "Uzay istasyonu yörüngeden çıkarılıp Pasifik Okyanusu'na düşürülecek" - M5 Dergi
Genel

NASA’dan büyük plan: “Uzay istasyonu yörüngeden çıkarılıp Pasifik Okyanusu’na düşürülecek”

Abone Ol 

NASA, yakında emekliye ayrılacak Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Dünya’nın ıssız bir bölgesine düşürecek. Bunun için 1 milyar dolarlık dev bir bütçe ayrıldı.

Bilim insanları ve astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde yıllardır uzayda çeşitli deneyler ve araştırmalar gerçekleştiriyor.

1998 yılında yapımına başlanan istasyon, astronot Bill Shepherd ve Rus kozmonotlar Sergei Krikalev ile Yuri Gidzenko’nun 2 Kasım 2000’de fırlatılmasıyla resmen göreve başlamıştı.

Başlangıçta ortalama 30 yıllık bir ömür biçilen uzay istasyonu için son tarih 2024 olarak açıklanmış, ardından bu süre 2030’a uzatılmıştı. Bu tarihten sonra, yörüngedeki bu dev yapı artık kullanılmayacak.

NASA, istasyonu imha edecek

NASA, emekliye ayrılacak Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yok etmenin yollarını arıyor.

NASA’nın planına göre, istasyonun Dünya’ya düşürülmesi için yörüngeden çıkarıcı nitelikte yeni bir uzay aracı geliştirilecek ve bu araç bir çekici işlevi görerek istasyonu Dünya atmosferine taşıyacak.

NASA, uzay istasyonunu yörüngesinden çekip gezegenimize gönderecek kadar güçlü bir araç olan ‘uzay römorkörü’ tasarımı yapan her şirkete ödeme yapacak. Bunun için 1 milyar dolarlık bütçe ayrılmış durumda.

Ajans, uzay römorkörünü ABD Deorbit Aracı (USDV) olarak adlandırıyor. Bu araç, istasyonu Dünya yüzeyinin 442 km yukarısından yaklaşık 120 km yüksekliğe itecek ve burada Pasifik Okyanusu’na son inişine başlayacak.

Harvard Üniversitesi’nden astrofizikçi Jonathan McDowell, söz konusu büyük planla ilgili şunları söyledi:

“Uzay istasyonunu yaklaşık 250 km yüksekliğe kadar güvenli bir şekilde uçurabilirsiniz. Bundan sonra, direksiyonu devralmak için bu özel USDV gemisine ihtiyacınız var – bu, çok şiddetli rüzgarların olduğu bir otoyolda ilerlemeye benzer – yolda kalabilmek için çok fazla kas gücüne ihtiyacınız var.”

Eğer kontrolü kaybederseniz ve istasyon takla atmaya başlarsa başınız dertte demektir, çünkü o zaman roket motorlarını güvenilir bir şekilde belirli bir yöne yönlendiremezsiniz.

Yeniden girişten sağ kurtulan parçalar, Yeni Zelanda ile Güney Amerika arasındaki Pasifik Okyanusu’nun genellikle uzay aracı mezarlığı olarak kullanılan bir bölgesi olan Point Nemo’ya düşmesi hedeflenecek.

İstasyonun güvenli bir şekilde yörüngeden çıkarılması; aralarında NASA, CSA (Kanada Uzay Ajansı), (ESA) Avrupa Uzay Ajansı, JAXA (Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) ve Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’un da bulunduğu beş uzay ajansının ortak sorumluluğunda.

Kaynak: EnSonHaber

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close