NASA: "Yaşam için gerekli elementleri içeren moleküler bulut keşfedildi" - M5 Dergi
Genel

NASA: “Yaşam için gerekli elementleri içeren moleküler bulut keşfedildi”

Abone Ol 

James Webb Uzay Teleskobu aracılığıyla yaşam için gerekli elementleri içeren Dünya’ya yaklaşık 500 ışık yılı mesafede bir moleküler bulut keşfedildi.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) açıklamasında, James Webb Teleskobu’nun bir programındaki Buzul Çağı Projesi kapsamında araştırma yapıldığı bilgisi verildi.

Uzmanların, James Webb Teleskobu’yla ​​​​​​​Dünya’dan yaklaşık 500 ışık yılı mesafedeki “Chamaeleon I” adlı bir moleküler bulutun eksi 263 derecede bulunan yoğun ve araştırması zor bir bölgesini incelediği aktarıldı.

Moleküler bulutta yaşam için gerekli birkaç temel element tespit edildi

İncelenen moleküler bulutların bugüne kadar ölçülmüş en derin ve en soğuk buzlar olduğuna işaret edildi.

Araştırmada, moleküler buluttaki buzlarda yaşanabilir bir ortam için gereken karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve kükürt gibi birkaç temel element tespit edildiği, James Webb Teleskobu ile yapılan gözlemin oldukça kritik bir bulgu olabileceği kaydedildi.

Leiden Gözlemevi’nden uzman Melissa McClure, araştırma sonucuna ilişkin, “Bu gözlemler, yaşamın yapı taşlarını oluşturmak için gerekli basit ve karmaşık moleküllerin oluşumuna dair yeni bir pencere açıyor.” ifadesini kullandı.

Araştırma sonucu Nature Astronomy dergisinde yayımlandı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close