NASA: Satürn'de muazzam bir enerji dengesizliği saptandı - M5 Dergi
Genel

NASA: Satürn’de muazzam bir enerji dengesizliği saptandı

Abone Ol 

NASA aracının bulguları, gaz devlerine dair bilinenleri baştan yazabilir.

NASA’nın uzay aracının verileri, Satürn’ün saldığı ısıda mevsimden mevsime muazzam değişimler yaşandığını ortaya koydu. İlk defa bir gaz devinde saptanan böyle bir enerji dengesizliği, bu gezegenlere dair bilinenlerin tekrar incelenmesini gerektirebilir.

Güneş Sistemi’ndeki bütün gezegenlerin yıldızdan aldığı radyasyon ve ne kadarını geri uzaya saldığı arasındaki dengeyi ifade eden bir enerji bütçesi var. Gezegenlerin kendi enerji kaynakları da olduğu için bu iki miktar aynı olmuyor fakat genellikle iç kaynaklar düşük seviyede kalıyor.

NASA’nın 2017’de Satürn’e düşmesiyle görevi sona eren aracı Cassini’nin verilerini inceleyen araştırmacılar gezegenin enerji bütçesinde mevsimden mevsime muazzam bir dengesizlik yaşandığını ve bunun gezegenin yörüngesinden kaynaklandığını tespit etti.

Nature Communications adlı hakemli dergide 18 Haziran’da yayımlanan çalışmanın ortak yazarı Prof. Liming Li “Bir gaz devinde mevsimsel ölçekte küresel bir enerji dengesizliği ilk kez gözlemleniyor” diyor.

Bu bize sadece gezegenlerin oluşumu ve evrimi hakkında yeni bilgiler vermekle kalmıyor, aynı zamanda gezegen ve atmosfer bilimi hakkında düşünme şeklimizi de değiştiriyor.

Satürn’ün yörüngesinin eliptik olması Güneş’ten aldığı enerjinin değişmesine yol açıyor. Dünya’nın da yörüngesi tam bir daire değil fakat Satürn’deki bu durum, Güneş’e en yakın ve en uzak olduğu anlarda aldığı enerji arasında çok yüksek bir farka yol açıyor.

Biriken bu enerjinin bir şekilde salınması gerekirken yeni araştırmayı yürüten ekip bunun gezegendeki büyük ve uzun süreli fırtınalara yol açarak uzun bir sürede gerçekleştiğini düşünüyor.

Houston Üniversitesi’nden Xinyue Wang, liderlik ettiği araştırmayı “Gaz devlerinin atmosferi, iklimi ve evrimiyle ilgili mevcut model ve teorilerde, küresel enerji bütçesinin dengeli olduğu varsayılıyor” sözleriyle değerlendiriyor:

Ancak keşfettiğimiz bu mevsimsel enerji dengesizliğinin, bu model ve teorilerin yeniden değerlendirilmesini gerektirdiğine inanıyoruz.

Kaynak: Independent, IFL Science, Science Alert, Nature Communications

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close