NASA, Güneş tutulması sırasında neden üç roket fırlatacak? - M5 Dergi
Genel

NASA, Güneş tutulması sırasında neden üç roket fırlatacak?

Abone Ol 

NASA, 8 Nisan’da gerçekleşecek Güneş tutulması sırasında üç roket fırlatacak. Bilim insanları, atmosferdeki değişimleri incelemeyi hedefliyor.

NASA’dan pazartesi günü yapılan açıklamada, APEP adlı proje kapsamında tutulma sırasında atmosfere üç sondaj roketi fırlatılacağını duyurdu.

Araştırmacılar, tutulma sırasında Dünya’nın atmosferinde gerçekleşecek değişimleri gözlemlemeyi amaçlıyor.

Sondaj roketleri, yaklaşık 48 kilometre ila 965 kilometre irtifada yer alan iyonosfer tabakasına gönderilecek. Atmosferin bu bölümünde elektromanyetik dalgaları yansıtacak miktarda iyon ve serbest elektron var.

Roketler, ABD‘nin Atlas Okyanusu sahilindeki Virginia eyaletine bağlı Wallops Adası’nda yer alan Wallops Uçuş Tesisi’nden fırlatılacak.

Güneş tutulması yerel saatle 14.06-16.33’te gerçekleşecek. Tesisin bulunduğu yerde tutulma surasunda Güneş ışınlarının yaklaşık yüzde 81’inin engelleneceği öngörülüyor. Tutulmanın zirve noktası olarak nitelenen bu an yerel saatle 15.33’te yaşanacak.

NASA, roketleri üç farklı zamanda fırlatacak. Bunlardan ilki tutulma başlamadan 45 dakika önce, ikincisi tutulma sırasında, üçüncüsüyse tutulma bittikten 45 dakika sonra iyonosfere gönderilecek.

Bilim insanları, Güneş ışınlarının aniden kesilmesinin, iyonosferde yaratacağı etki nedeniyle Dünya’daki telekomünikasyon sistemlerinin geçici olarak arızalanabileceğini düşünüyor.

NASA’nın göndereceği roketler azami 420 kilometreye çıkacak. Sondaj roketleri, iyonosfere ulaştıklarında taşıdıkları cihazlar yardımıyla yüklü ve nötr parçacıkların yoğunluğunun yanı sıra manyetik ve elektrik alanlarının davranışlarını da ölçecek.

Görevi yönetecek bilim insanı Aroh Barjatya, projeye dair şunları söyledi:

İyonosfer, radyo sinyallerini yansıtan ve dağıtan bir bölge. Sinyallerin geçişi sırasında uydu iletişimi de etkileniyor. İyonosferi anlamak, burada yaşanacak sorunları öngörmemizi mümkün kılacak modeller geliştirmek ve giderek iletişim sistemlerine bağımlı hale gelen dünyamızda işlerin ters gitmemesini sağlamak açısından için çok önemli.

Kaynak: Independent, Forbes, NASA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close