NASA, Ay'daki üslere güç verecek nükleer reaktörü tanıttı - M5 Dergi
Genel

NASA, Ay’daki üslere güç verecek nükleer reaktörü tanıttı

Abone Ol 

Havacılık ve uzay teknolojileri üzerine çalışmayı sürdüren Rolls-Royce, Ay’da kullanılacak nükleer reaktörünü gösterdi. Reaktör hakkında detaylı bilgi paylaşılmadı.

NASA, geçtiğimiz hafta kritik bir iş birliğine imza attığını duyurmuştu. Söz konusu iş birliği, ABD ordusu için yeni teknolojiler üretmekle yükümlü olan DARPA* ile gerçekleşmiş ve gelecekteki Mars görevleri için nükleer motor testleri yapmayı içeriyordu.

Uzay çağının geleceği için kritik olan nükleer testler için ilk altyapı oluşturulmuşken, bugün özel bir şirketten de yeni bir paylaşım geldi. Rolls-Royce, Ay’da kurulması planlanan üslere enerji sağlayacak nükleer reaktörünün ilk görselini paylaştı.

Rolls-Royce’un Ay’da enerji üretecek nükleer reaktörü:

rolls royce

Rolls-Royce’un nükleer reaktörü, şirketin bilindik tarafını göz önüne aldığımızda pek çok kişiye alakasız gelebilir. Fakat bugüne kadar uçak motorları ve roket motorları üzerinde çalışan şirket, aynı zamanda 2015’ten bu yana küçük boyutta modüler bir reaktörler üzerinde de çalışıyordu.

Rolls-Royce’un görselini paylaştığı nükleer reaktörü ise geliştirdiği modüler reaktörlerin bir uzantısı olacak. Reaktör, “Rolls-Royce Mikro-Reaktör” adını taşıyacak. Şirket, reaktör hakkında yalnızca şu bilgileri paylaştı:

“Rolls-Royce Micro-Reactor, doğası gereği güvenli ve son derece sağlam bir yakıt formu kullanmak üzere tasarlanmıştır. Her bir uranyum parçacığı, aşırı koşullara dayanmasını sağlayan bir muhafaza sistemi görevi gören çok sayıda koruyucu katmanla kaplanmıştır.”

Kaynak: Webtekno

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close