NASA, Ay'da su aramak için hazırladığı aracı tanıttı - M5 Dergi
Genel

NASA, Ay’da su aramak için hazırladığı aracı tanıttı

Abone Ol 

NASA, astronotlardan önce Ay’a indirilecek ve su izlerini arayacak aracının yapımına başladığını duyurdu.

İnsanlığın Ay’a yeniden ayak basmasının hedeflendiği Artemis uzay programı Kasım 2022’de başladı. İlk insanlı Artemis görevlerinin 2025 yılında gerçekleşmesi planlanırken, bu görev öncesinde Ay’a bir araç da gönderilecek.

NASA’nın ‘Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER)’ aracı, Ay’ın Güneş ışığı almayan Güney Kutbu’nda su varlığına dair izler arayacak. NASA, kritik görevi üstlenmek üzere Kasım 2024’de Ay’a indirilmesi planlanan bu aracının yapımına başladığını duyurdu.

VIPER’ın yapım aşamasından ilk fotoğraf geldi:

viper nasa

NASA tarafından paylaşılan yukarıdaki fotoğraf, VIPER’ın tüm gövdesini ve yükünü taşıyacak olan şasisine yer veriyor. 500 kilogramlık araçta bulunacak tekerlekler ve tüm araçlar, bu şasi üzerine kurulacak.

VIPER, tamamlandığında böyle gözükecek:

viper nasa

NASA, VIPER’ın yapımına önümüzdeki birkaç ay boyunca devam edileceğini paylaştı. Bu süreçte mühendisler ve teknisyenler, özel bilimsel aletleri, aviyonik, güç, telekomünikasyon, termal, navigasyon gibi sistemleri geliştirerek araca entegre edecek.

VIPER’ın yapımı tamamlandıktan sonra ise aracın kabiliyetlerini sınayacak zorlu testler başlayacak. Bu testler aracın hem performansını hem de operasyonel yeteneklerini ortaya koyacak.

VIPER, Ay’a iniş yaptığında astronotlar öncesinde keşif turlarına başlayacak. Görev süresi ise yalnızca 100 gün ile sınırlı olacak. Araç, gerçek zamanlı olarak Dünya’dan kontrol edilecek.

Kaynak: Webtekno

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close