NASA: "10 Milyar Yıllık Bir İkili Kuasar Yapısı Keşfettik" - M5 Dergi
Genel

NASA: “10 Milyar Yıllık Bir İkili Kuasar Yapısı Keşfettik”

NASA, evrenin antik bir köşesinde ikili bir kuasar yapısı keşfetti. Araştırmacılar bu durumun ne kadar nadir olduğunu, samanlıkta bir iğne bulmaya benzeterek açıklıyor.

Etrafındaki erişebildiği her şeyi yutan ve uzay boşluğuna parçacık ve ışık saçan kuasarlardan daha parlak ne olabilir? Tabii ki iki tane kuasar. NASA da son araştırmasında tam olarak böyle bir yapıyı, evrenin antik köşelerinden birinde buldu.

Yeni araştırmada astronomlar, NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu sayesinde elde edilen verileri kullanarak, kozmik geçmişimizde 10 milyar yıl öncesine gitti. Çalışmanın sonucunda çarpışmak üzere olan iki dev kuasardan oluşan bir çift ortaya çıktı. İki yapı arasındaki mesafe, Dünya ile Samanyolu galaksisinin merkezi arasındaki mesafeden daha kısa.

Samanlıkta iğne aramak

Araştırmacılar, ilk yıldızlar yaklaşık 10 milyar yıl önce ortaya çıktığı için uzak evreni incelemeye karar verdi. O dönemde ayrıca galaksilerin çarpışması ve birleşmesi de çok sık gerçekleşiyordu. Haliyle o dönemde oluşan yapılar önemli bir çıkış noktası oluyor.

Kuasarları takip etmek de çok kolay değil. Çevresinden yutabildiği materyalin miktarına bağlı olarak bu yapıların parlaklıklarında da düzensiz değişiklikler olabiliyor. Araştırmacılar, kuasarların çarpışmasının evreni daha iyi anlamaya yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Kaynak: Webtekno

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close