Japonya "robotik bacaklı Ay robotunu" tanıttı - M5 Dergi
Genel

Japonya “robotik bacaklı Ay robotunu” tanıttı

Abone Ol 

Dev bir örümcek yengece benzeyen uzay aracı, testlerde dört robotik bacağının ucundaki tekerleklerle engebeli arazide dolaşabildi ve kelepçe benzeri elleriyle çeşitli görevleri tamamladı.

Japonya’da bir uzay firması, devasa örümcek yengeçleri ve mitolojideki ‘at adamları’ andıran ürkütücü bir robot tasarladı.

GITAI adlı firma tarafından Japon uzay ajansı JAXA’yla ortaklaşa tasarlanan uzay aracının 2020’lerin ortasında Ay’a gönderilmesi planlanıyor.

Araç, Ay toprağına benzer koşulların oluşturulduğu JAXA tesisinde gerçekleştirilen test sürüşlerinde geçer not aldı.

Uzay aracının, 4 robotik bacağının ucundaki tekerleklerle engebeli arazide dolaşabildiği ve kelepçe benzeri elleriyle çeşitli görevleri yerine getirebildiği görüldü.

Bu görevler arasında regolit diye bilinen Ay toprağı örneklerini toplamak ve muhafaza etmek, ekipmanınları kutusundan çıkarmak, Güneş enerjisi elde etmek için gerekli donanımı kurmak yer alıyordu.

R1 adı verilen araç, şu anda GITAI’da geliştirilmekte olan birçok uzay robotundan biri.

CNN International’ın aktardığına göre JAXA, NASA’nınkine benzer bir özelleştirme yolu izliyor ve bu nedenle GITAI’yla işbirliği yapıyor.

2026’da insanlı Ay görevlerine başlamayı planlayan NASA, çeşitli uzay görevleri için SpaceX, Blue Origin ve Boeing gibi bir dizi havacılık firmasıyla işbirliği yapıyor.

GITAI CEO’su Sho Nakanose de, “Amacımız, uzay robotiğinin ticarileştirilmesinde başarı elde etmek ve böylece uzay emeğinin maliyetini düşürmek” diye konuştu: “Başarımızın uzayın ticarileşmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close