Japon bilim insanları: "Güneş Sistemi'nin uzak noktalarında Dünya benzeri bir gezegen olabilir" - M5 Dergi
Genel

Japon bilim insanları: “Güneş Sistemi’nin uzak noktalarında Dünya benzeri bir gezegen olabilir”

Abone Ol 

Japonya’da görev alan iki bilim insanı, Güneş Sistemi’nin uzak noktalarında Dünya benzeri bir gezegenin olabileceğini öne sürüyor.

Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’nden Takashi Ito ve Kindai Üniversitesi’nden gezegen bilimci Patryk Sofia, bazı gökbilimcilerin uzun süredir var olduğunu öne sürdüğü 9. gezegene dair yeni bir teori ortaya attı.

İkiliye göre bu gizemli gezegen, Dünya’nın kütlesinin en fazla üç katına ulaşabilir. Aynı zamanda kayalık olduğu düşünülen bu cisim, gerçekten keşfedilirse Dünya benzeri gezegen sınıflandırmasına konabilir.

Hakemli bilimsel dergi The Astronomical Journal’da yayımlanan makalede söz konusu varsayımsal gezegenin Güneş’ten en fazla 500 astronomik birim uzaklığında olacağı ifade edildi.

Astronomik birim Dünya’nın Güneş’e uzaklığını gösteren bir uzunluk birimi. Bu da söz konusu gezegenin Güneş’e uzaklığının Dünya’nın yıldıza uzaklığından 500 kat fazla olduğu anlamına geliyor.

Şimdiye dek Güneş Sistemi’nde tespit edilmiş en ücra nesne, yıldızdan 132 astronomik birim uzaklıkta. Karşılaştırmak gerekirse Plüton’un Güneş’e ortalama uzaklığı 40 astronomik birim.

Yıldıza Neptün’den daha uzak olan bu tür nesnelere de Neptün ötesi cisimler deniyor.

Araştırma makalesinde konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Dünya benzeri bir gezegenin ve dış Güneş Sistemi’nde tuhaf yörüngeler izleyen birkaç Neptün ötesi nesnenin varlığını tahmin ediyoruz.”

Öte yandan Güneş’ten 30 astronomik birim uzaklığındaki Neptün’ün ötesinde çok sayıda buzlu kayaç ve cüce gezegen var. Bunların tamamına Kuiper Kuşağı adı veriliyor.

Son yıllarda daha hassas ölçümler yapabilen cihazlar sayesinde önceki zamanlara kıyasla çok daha fazla Kuiper nesnesi tanımlandı.

Bu da Güneş Sistemi’nin derinliklerindeki cisimlerin sıradışı biçimde kümelendiğinin fark edilmesini sağladı.

Buna göre bazı Neptün ötesi cisimler, eğimli yörüngelerde gruplar halinde hareket ediyor. Bu da şimdiye dek tespit edilen nesnelerden çok daha büyük bir cismin kütle çekim kuvvetinden etkilendiklerini düşündürüyor.

2016’da Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden Mike Brown ve Konstantin Batygin, bu tuhaf olayı açıklamak için 9. gezegenin var olması gerektiği hipotezini ortaya attı.

Lykawka ve Ito ise yeni araştırmada Kuiper Kuşağı’nın çeşitli özelliklerini açıklayabilecek bu gezegenin özelliklerini belirledi.

Araştırma makalesinde, “Uzak ve eğimli bir yörüngede bulunan Dünya benzeri bir gezegenin, uzak Kuiper Kuşağı’nın üç temel özelliğini açıklayabildiğini belirledik” ifadeleri yer alıyor.

İkili, söz konusu temel özellikleri şöyle sıralıyor:

“Neptün’ün kütleçekimsel etkisinin dışında kalan cisim gruplarının varlığı, çok sayıda yüksek eğimli nesnenin tespit edilmesi ve tuhaf yörüngeler izleyen ekstrem cisimlerin durumu.”

Gezegenin ayrıca, Güneş Sistemi düzlemine göre 30 derecelik bir eğime sahip olduğuna inanılıyor. İkiliye göre onun varlığı, 45 dereceden daha büyük eğime sahip nesneleri ve son derece uzun yörüngelere dönen cisimlerin gizemini aydınlatabilir.

Yapılacak yeni gözlemler, ikilinin yeni iddialarının doğru olup olmadığını belirleyecek.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close