İsviçre, Ukrayna'ya göndermemek için Rapier hava savunma sistemlerini imha edecek! - M5 Dergi
Genel

İsviçre, Ukrayna’ya göndermemek için Rapier hava savunma sistemlerini imha edecek!

Abone Ol 

Ukrayna’ya silah sevkiyatı çağrıları artarken 1815 yılından bu yana tarafsızlık politikası izleyen İsviçre hükümeti, envanterindeki bazı hava savunma sistemlerini imha etme kararı aldı. İsviçre, Britanya yapımı 60 Rapier hava savunma sistemini imha edecek.

İsviçre yasaları, savaşa taraf olan Ukrayna gibi ülkelere silah ve mühimmat satışını yasaklıyor.

İsviçre hükümeti, tarafsızlık statüsünü gerekçe göstererek Avrupalı ortaklarına sattığı mühimmatın Ukrayna güçlerine verilmesini yasaklamıştı.

İsviçre basınında yer alan haberlere göre, İsviçre ordusu elinde bulunan çalışır durumdaki 60 Rapier hava savunma bataryasını imha etme kararı aldı.

Euronews’in NZZ am Sonntag’dan aktardığı habere göre, İsviçre Savunma Bakanlığı’na bağlı Federal Silahlanma Ofisi Sözcüsü Kaj-Gunnar Sievert bu bilgiyi doğruladı.

Kaj-Gunnar Sievert, hava savunma sistemlerinin ilk bölümünün imha edildiğini, kalanların da kısa süre içerisinde parçalarına ayrılarak imha edileceğini söyledi.

Ancak Rapier hava savunma sistemlerinin imha edilme kararı güvenlik üzerine çalışan siyasetçilerden tepki gördü.

Yeşil Liberaller’den Ulusal Meclis üyesi olan ve Güvenlik Politikaları Komisyonu’nun başkan yardımcılığını yürüten François Pointet, silahların Ukrayna’ya transferinin yasal olarak mümkün olduğunu ve imha edilmelerinin saçma olduğunu söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre “Bu füzeler kesinlikle eski ama tamamen demode değiller” diyen İsviçre Askeri Dergisi’nin eski direktörü Peter Schneider de; “Dolayısıyla bugün de insansız hava araçları, helikopterler ve hatta savaş uçakları gibi alçaktan uçan hedeflere karşı rahatlıkla kullanılabilirler” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close