İngiltere Uzay Ajansı ve Rolls-Royce Ay'da nükleer reaktör üretecek - M5 Dergi
Genel

İngiltere Uzay Ajansı ve Rolls-Royce Ay’da nükleer reaktör üretecek

Abone Ol 

İngiltere Uzay Ajansı, dünyanın en gözde lüks otomobil üreticilerinden Rolls-Royce ile ilginç bir anlaşmaya imza attı. Buna göre şirket, Ay’da kullanılmak üzere nükleer reaktörler üretecek.

Her ne kadar çoğumuz lüks araçlarıyla bilsek de İngiliz devi Rolls-Royce sadece o pahalı arabaları üretmiyor. Aynı zamanda savunmahavacılık ve enerji sektörlerinde de faaliyet gösteriyor. Hatta şirketin bünyesinde nükleer enerjki teknolojileriyle ilgilenen bir birim bile var ve bu birim, 1950’lerden bu yana faaliyet gösteriyor.

Diğer taraftan nükleer enerji, sadece insanlığın yeryüzündeki sıkıntılarını çözmüyor. Çorak topraklara ve yüksek radyasyonlu yüzeye sahip, koruyucu bir atmosferi bile olmayan uydumuz Ay’da da nükleer enerji kullanılabilir. Peki nasıl? İşte bu sorunun yanıtı, İngiliz devletine bağlı faaliyet gösteren İngiltere Uzay Ajansı ile Rolls-Royce arasındaki anlaşmada gizli.

Ay’da nükleer reaktör inşa edilecek anlaşmanın detayları şöyle:

ay'da nükleer reaktör

Nükleer güç, Ay’ın keşfi sırasında kullanılan geleneksel güç kaynaklarından daha verimli olabilir. Ay yüzeyinde kurulacak yaşam alanlarına ve yüzeyde ilerleyecek araçlara daha fazla enerji sağlayabilmek, enerji tüketen tüm araçların daha uzun süre çalışmalarını sağlamak ve daha az yakıt taşıyarak tasarruf etmek projenin amaçları arasında.

Rolls-Royce tarafından geliştirilecek özel olarak tasarlanmış nükleer reaktörler, Ay yüzeyinde, yer altında ve Dünya-Ay arasında yolculuk yapacak uzay araçlarına enerji sağalayabilecek. Uzay ajansı, proje için şimdiden 2,9 milyar sterlin, yani güncel kur ile birlikte yaklaşık 67,2 milyar TL bütçe ayırdı.

İngiltere Uzay Ajansı elbette bu çalışma ile İngiltere’nin uzay sektöründeki küresel rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Zira İngiltere’nin yaptığı planların arasında, Ay yüzeyinde bir üs kurmak ve Ay’da hidrojen kaynaklarını kullanarak yakıt üretmek yer alıyor. Rolls-Royce ve uzay ajansı, aslında nükleer güç teknolojisi geliştirmek için daha önce de bir araya gelmişlerdi. Bu anlaşma, bu çalışmaların bir devamı niteliğinde.

Rolls-Royce’un Ay’da enerji üretecek nükleer reaktörü:

rolls royce

Rolls-Royce’un nükleer reaktörü, şirketin bilindik tarafını göz önüne aldığımızda pek çok kişiye alakasız gelebilir. Fakat bugüne kadar uçak motorları ve roket motorları üzerinde çalışan şirket, aynı zamanda 2015’ten bu yana küçük boyutta modüler bir reaktörler üzerinde de çalışıyordu.

Rolls-Royce’un görselini paylaştığı nükleer reaktörü ise geliştirdiği modüler reaktörlerin bir uzantısı olacak. Reaktör, “Rolls-Royce Mikro-Reaktör” adını taşıyacak. Şirket, reaktör hakkında yalnızca şu bilgileri paylaştı:

Rolls-Royce’un lüks araçlar dışında ne yapıyor?

Rolls-Royce’un yeryüzüne inşa etmeyi planladığı küçük nükleer reaktörleriden birisi

Rolls-Royce, uzay sektöründe nükleer güç teknolojileri geliştirmek için uzun bir geçmişe sahip. Şirket ilk nükleer reaktörlerini 1950’lerde geliştirmeye başladı ve daha sonra nükleer enerjinin sivil ve askeri amaçlarla kullanımı için bir dizi farklı projede yer aldı.

Uzay sektöründeki faaliyetlerini hızlandırmak için Rolls-Royce, 2018 yılında İngiltere Uzay Ajansı başta olmak üzere bir dizi ortaklığa imza attı. Uzayda uzun vadeli görevler için nükleer enerji sistemleri geliştirmek için bir proje başlatıldı. Aynı yıl, şirket, uzay araçlarında kullanılmak üzere nükleer pille çalışan bir uydu motoru geliştirme konusunda Avrupa Uzay Ajansı ile bir anlaşma daha imzaladı. Ayrıca Rolls-Royce; nükleer enerji teknolojilerini, kara ve denizde kullanılmak üzere daha da geliştirmek için çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Kaynak: Webtekno

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close