İngiliz Ordusu, yeni nesil tanksavar sistemleri için sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Genel

İngiliz Ordusu, yeni nesil tanksavar sistemleri için sözleşme imzaladı

Abone Ol 

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, İngiliz Ordusu için yeni nesil hafif tanksavar silahları (NLAW) sağlamak için savunma sanayi kuruluşu Saab ile 229 milyon sterlinlik (278 milyon $) bir sözleşme imzaladı.

Saab CEO’su ve Başkanı Micael Johansson tarafından yapılan açıklamada; “NLAW gibi tanksavar sistemlerine talep artıyor.  İngiltere ile olan yakın ilişkimizi daha da güçlendirmeyi dört gözle bekliyoruz ve kanıtlanmış ve güvenilir tanksavar kabiliyetimizi sunmaya devam etmekten gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre ise teslimat 2024 ile 2026 arasında gerçekleşecek. Thales daha sonra bunları Kuzey İrlanda, Belfast’taki tesisinde monte edecek.

NLAW stok yenileme

Tedarik anlaşması, Rus işgaline karşı savunmak için Ukrayna kuvvetlerine silahları gönderdikten sonra İngiliz Ordusunun omuzdan fırlatılan füze stoklarını yenilemek için gerçekleştirildi.

Ayrıca daha kısa süreli bir sözleşme uyarınca Saab, İngiliz ordusuna 2023 yılına kadar Birleşik Krallık’a 500 NLAW teslim edecek.

Bu yılın başlarında Birleşik Krallık, Ukrayna’ya 5.000’den fazla NLAW tanksavar füzesi dahil olmak üzere 1 milyar sterlinlik (1.2 milyar $) askeri yardım açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close