İlk kez başka bir güneş sisteminde ay oluşumu gözlemlendi - M5 Dergi
Genel

İlk kez başka bir güneş sisteminde ay oluşumu gözlemlendi

Bilim insanları, başka bir güneş sisteminde, bir Ay oluşumuna benzeyen bir toz bulutuna rastladılar. Bu gözlem, astronomi tarihinde şahit olunmamış bir gelişme olabilir.

Onyıllardır farklı güneş sistemlerindeki gezegenleri inleyen bilim insanları şimdiye kadar hiç bir Ay’a rastlamamışlardı. Bu durum, yeni bir keşifle değişmiş olabilir; zira bilim insanları bir gezegenin yakınlarında, vakti gelince bir Ay’a dönüşebilecek bir toz bulutu gözlemlediler.

Bilim insanları, Dünya’dan tam 370 ışıkyılı uzaklıkta yer alan PDS 70 adlı bir yıldız sisteminde genç sayılabilecek bir ötegezegenin yakınında bir toz bulutu keşfettiler. Ekip ilk olarak 2018 yılında, Şili’de bulunan Avrupa Güney Gözlemevi’nin ‘Çok Büyük Teleskop’unu kullanarak gaz bulutundan oluşan bir öngezegen (PDS 70b) buldu. Aynı sistem içinde aynı teleskobu kullanarak, gaz bulutundan oluşan başka bir genç gezegen (PDS 70c) daha keşfedildi.

Toz bulutlarını içeren sistem 10 milyon yaşında olabilir

Bilim insanları, gaz bulutundan oluşan bu her iki gezegenin de Jüpiter’den 10 kat daha büyük olduğuna ve sistemin yaklaşık 10 milyon yaşında olduğuna inanıyor. Sistem 10 milyon yaşında olsa da gezegenlerin kendileri henüz genç; nitekim biri tam olarak oluşmamış bile. Aşağı yukarı 370 yıl öncesinin anlarını inceliyor olsak da bu keşif oldukça heyecan verici.

Bilim insanları, ilginç görünen bu sisteme Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA) dâhil olmak üzere mümkün olan diğer tüm ekipmanlarla bir göz attılar. 66 kısa dalga radyo teleskobundan oluşan bu dizi, bir Ay’a dönüşme ihtimali bulunan bulutu görme imkanı sağladı. PDS 70c’nin (genç gaz devi) yakınındaki bu bulut, Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden biraz daha fazlasını kapsamakta.

Toz bulutu, Dünya’nın Ay’ı ile kıyasladığımızda toplam üç tane Ay oluşturabilecek kadar kütleye sahip. Bölgede daha önce Ay oluşmuşu yaşanmış olabilir ancak ALMA, bunu görüntüleyecek hassasiyette değil. Bu Ay’ların varlığını, geliştirilme aşaması tamamlandığında belki ‘Aşırı Büyük Teleskop’ doğrulayabilir

Kaynak:Cnet

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close