İki sarmal galaksinin 'çarpışması' görüntülendi: 1 Trilyon güneşten daha parlak! - M5 Dergi
Genel

İki sarmal galaksinin ‘çarpışması’ görüntülendi: 1 Trilyon güneşten daha parlak!

Abone Ol 

James Webb Uzay Teleskobu, evrenin dört bir yanından büyüleyici görseller paylaşmaya devam ediyor. Gelen son görüntü ise iki galaksinin çarpışma sürecine yakından bakmamızı sağlıyor.

Adeta evrendeki gözümüz kulağımız olan ve göreve başladığından bu yana pek çok büyüleyici görüntü yakalayan James Webb Uzay Teleskobu, galaksileri, yıldız oluşumlarını ve evrenin ortaya çıkışını anlamamıza yardım edecek görüntüler göndermeye devam ediyor.

Son görüntüler ise gelecekte bizim galaksimizin de içinde bulunacağı bir sürece dair büyüleyici detayları ortaya koyuyor; iki galaksinin ‘çarpışması’ süreci. Arp 220 ismi verilen bu oluşum, birleşme sürecinde olan iki sarmal galaksiden oluşuyor ve bu galaksiler 700 milyon yıl önce ‘çarpışmaya’ başladı.

Galaksilerin birleşme süreci, yeni bir yıldızın doğumunu tetikledi ve bu da devasa bir ‘ışık patlaması’ demek

Bizden 250 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan ve iki galaksiden oluşan Arp 220, aynı zamanda bize ‘en yakın’ üç galaksi birleşmesi arasından en parlağı.  NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, birbirlerinden 1.200 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bu ana galaksilerin çekirdeklerini daha önce keşfetmişti. Bu iki galaksinin birleşmekte olan çekirdeklerinin her biri yıldız oluşumunu besleyen ‘halkalar’ ile çevrili.

Devasa enerjilerin açığa çıktığı bu sürecin görüntüsü ise bir trilyondan falza Güneş parlaklığında. Kıyaslama yapmak isterseniz, Samanyolu Galaksisi, yalnızca on milyar Güneş parlaklığında…

Yakından bakmak isterseniz;

Aynı manzarayı daha önce Hubble böyle görüntülemişti;

Kaynak: Webtekno

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close