Gökbilimciler: Samanyolu'nda Uzaylıların Var Olma İhtimali, Düşünülenden 100 Kat Fazla - M5 Dergi
Genel

Gökbilimciler: Samanyolu’nda Uzaylıların Var Olma İhtimali, Düşünülenden 100 Kat Fazla

Gökbilimciler son yapan araştırmalara göre; “Gezegenimizde yaşamın tohumlarını atmak için gereken maddelerin aynısı diğer yıldızların çevresinde de bulunuyor” açıklamasında bulunuyor.

Bilim insanları, evrende yaşamın oluşması için gereken büyük organik molekülleri barındıran “önemli miktarda rezervler” olduğunu keşfetti.

Bu bulgu, Dünya’daki yaşamın oluşmasını sağlayan temel kimyasal koşulların galaksideki diğer gezegenlerde de olabileceği anlamına geliyor.

Basit karbon yapıları ve daha karmaşık moleküller arasındaki “basamak taşları” olan büyük organik moleküller, yeni oluşan yıldızları çevreleyen gezegen öncesi disklerde tespit edildi.

Bu diskleri bir moleküler bulutun çökmesinden hemen sonra oluşan yoğun gaz ve toz tabakaları meydana getiriyor.

Laboratuvar araştırmaları ve teorik çalışmalar, bu “ham bileşenlerin” şeker, amino asit ve hatta bazı durumlarda DNA’daki sarmalın bir yarısına benzeyen tek zincirli molekül olan ribonükleik asit (RNA) bileşenlerini dahi yaratabileceğini öne sürdü.

Asteroit ve kuyruklu yıldızların çarpmasının ardından Dünya’ya materyallerin serpildiği düşünülse de gezegen öncesi disklerin tamamının bu molekülleri içerip içermediği belli değildi.

Leeds Üniversitesi’nden araştırmacılar, Şili’deki Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA) isimli radyo teleskobunu kullanarak Dünya’dan 300 ila 500 ışıkyılı mesafedeki disklerde siyanoasetilen (HC3N), asetonitril (CH3CN) ve siklopropeniliden (c-C3H2) isimli üç molekülü aradı.

Bu moleküller, gözlemlenen 5 diskin 4’ünde ve beklenenden çok daha büyük miktarlarda bulundu.

Leeds Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Dr. John Ilee, “ALMA, ilk kez Güneş Sistemi’mize benzer ölçekteki bu disklerin en iç bölgelerinde söz konusu molekülleri aramamızı sağladı” dedi.

“Analizimiz, moleküllerin öncelikle bu iç bölgelerde bulunduğunu ve bolluğunun modellerin tahmin ettiğinden 10 ila 100 kat fazla olduğunu gösteriyor.”

Moleküllerin bulunduğu bölgeler, asteroitlerle kuyruklu yıldızların geldiği bölgelerle de aynıydı, yani Dünya’da meydana gelen süreç başka gezegenlerde de yaşanmış olabilir.

Üniversitenin Fizik ve Astronomi Fakültesi’nden Dr. Catherine Walsh, “Bu çalışmanın en önemli sonucu, gezegenimizdeki yaşamın tohumunu atmak için gereken bileşenlerin aynılarının diğer yıldızların çevresinde de bulunduğunu göstermesi. Gezegenlerde yaşamı başlatmak için gereken moleküllerin, gezegenlerin oluştuğu tüm ortamlarda halihazırda bulunması mümkün” dedi.

Kaynak: Independent

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close