Çin, "mucize malzemeden" yapılan güneş panellerinin üretimine başlıyor - M5 Dergi
Genel

Çin, “mucize malzemeden” yapılan güneş panellerinin üretimine başlıyor

Abone Ol 

Çin’de bir girişim, “mucize malzeme” adı verilen perovskitten yapılan ultra verimli güneş panellerinin üretimine başlamaya hazırlanıyor.

Seri üretimi mümkün kılan tasarım atılımını gerçekleştiren Nanjing Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, yeni nesil güneş pilleri geleneksel silikon hücrelerin yarı maliyetiyle üretilecek ve yüzde 50 daha yüksek verimliliğe sahip olacak.

Devlet medyasına konuşan Nanjing Üniversitesi’nden Profesör Tan Hairen, “Perovskit hücrelerin yapımında kullanılan hammaddelerin ucuz ve bol olduğunu, dolayısıyla hücrelerin üretim maliyetlerinin geleneksel güneş pillerinin sadece 20’de biri kadar olduğunu” söyledi.

“Dahası, üretilmeleri daha kolay ve tek bir fabrikada yapılabiliyorlar. Diğer kalemler eklense bile, toplam üretim maliyeti geleneksel silikon hücrelerin yalnızca yarısı kadar.”

Profesör Tan, teknolojinin ticarileştirilmesi için Renshine Solar adlı bir girişim kurdu ve bu yaz Jiangsu eyaletinde bir üretim hattı kurmak için devletle bir anlaşma imzaladı bile.

South China Morning Post’a göre fabrikanın eylüle kadar 150 megavatlık bir kapasiteye ulaşması ve perovskit güneş panellerinin çatılarda, duvarlarda kullanılmak üzere inşa edilmesi ya da menzillerini artırmak için elektrikli arabalara yerleştirilmesi bekleniyor.

Ekip, perovskit güneş pillerinin (PSC’ler) 600 saatlik sürekli çalışmanın ardından ilk performanslarının yüzde 90’ından fazlasını koruyabildiğini ve bu sayede ticari kullanım için uygun hale geldiğini belirtti.

Araştırmacılar, yeni nesil güneş pillerinin binaya entegre panellerden uzay tabanlı elektrik üretimine kadar çeşitli uygulamalarda da kullanılabileceğini söyledi.

Üretime girecek yeni tasarımı detaylandıran bir çalışmada, “Daha düşük üretim maliyeti, düşük sıcaklıkta çözelti işlenebilirliği, rulodan ruloya üretim ve geniş bant aralığı ayarlanabilirliğiyle PSC’ler, yüksek verimli tandem güneş pilleri için tercih edilen aday olma potansiyeline sahip” diye yazdılar.

“Fotovoltaik performanstaki hızlı ilerleme göz önüne alındığında, PSC’lerin yeni inovatif teknolojileri gerçekleştirmek üzere diğer sistemlerle entegre olmak için ideal adaylar olduğu düşünülüyor.”

“Next-generation applications for integrated perovskite solar cells” (Entegre perovskit güneş pilleri için yeni nesil uygulamalar) başlıklı çalışma Nature adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Çalışmanın yayımlanması, Güney Koreli bir firmanın gelecek yıl bir pilot üretim hattını finanse etmek için 100 milyon dolarlık bir yatırımın ardından tandem perovskit güneş pillerini ticarileştirmeyi hedeflediğini  açıklamasından sadece bir ay sonra gerçekleşti.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close