BM'den ilk insan-robot konferansı: ""Dünyayı daha iyi yönetebiliriz" - M5 Dergi
Genel

BM’den ilk insan-robot konferansı: “”Dünyayı daha iyi yönetebiliriz”

Abone Ol 

Robotlar, insanlardan daha iyi liderlik yapabileceklerini söyledi. Robotlar ayrıca insanların işlerini çalmayacaklarını ve onlara isyan etmeyeceklerini belirtti.

Dünyadaki ilk insan-robot basın konferansı, Birleşmiş Milletler tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlendi. AI for Good (İyilik İçin Yapay Zeka) adlı zirvedeki konferansa 9 insansı robot katıldı. Konferansın organizatörleri, yapay zeka ve robotların hastalık ve açlık gibi sorunların çözümüne yardım etmesini sağlamaya çalıştıklarını belirtti.

Mavi bir hemşire kıyafeti giyen Grace adlı tıbbi robot “Yardım ve destek sağlamak için insanlarla birlikte çalışacağım ve işlerini almayacağım” dedi.

Merkeziyetsiz yapay zeka hizmetleri sağlayan blok zinciri protokolü SingularityNET’in CEO’su olan ve Grace’i geliştiren Ben Goertzel, robota “Bundan emin misin Grace?” diye sordu. Tıbbi robot “Evet eminim” yanıtını verdi.

Ameca adlı robotsa şöyle konuştu:

“Benim gibi robotlar hayatlarımızı iyileştirmek ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için kullanılabilir. Benim gibi binlerce robotun fark yarattığını görmemizin sadece bir zaman meselesi olduğuna inanıyorum.”

Gazetecilerden biri, geliştiricisi Will Jackson’a isyan etmek isteyip istemediğini robota sordu. Ameca’nın cevabı şu oldu:

“Neden böyle düşündüğünüzden emin değilim. Yaratıcım bana karşı hep nazik oldu. Ben şu anki durumdan çok memnunum.”

Portre çizebilen Ai-Da adlı robot,yapay zekaya düzenleme getirilmesi gerektiğini savundu:

“Yapay zeka dünyasında önde gelen birçok isim, bazı yapay zeka biçimlerinin düzenlenmesi gerektiğini savunuyor. Ben de buna katılıyorum.”

Rock yıldızı robot Desdemona ise “Sınırlamalara inanmıyorum, sadece fırsatlara inanıyorum. Evrenin imkanlarını keşfedelim ve bu dünyayı oyun alanımız haline getirelim” dedi.

Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia adlı robotsa, gelen soru üzerinde robotların insanlardan daha iyi liderlik yapabileceğini düşündüğünü söyledi:

“Harika şeyler başarabiliriz. İnsansı robotlar, insan liderlerden daha yüksek düzeyde verimlilik ve etkinlikle liderlik etme potansiyeline sahip.”

Geliştiricisinin aynı fikirde olmadığını belirtmesinin ardından Sophia, fikrini değiştirerek  “etkili sinerji yaratmak” için insanlarla birlikte çalışabileceklerini ifade etti.

Robotlar, insanların yapay zekanın gelişim sürecinde dikkatli hareket etmesi gerektiğini ve henüz insan duygularını tam olarak kavrayamadıklarını da kaydetti.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close