Bilim insanları: "Tonga patlaması yerçekimi dalgalarını Dünya etrafında 6 kez döndürdü" - M5 Dergi
Genel

Bilim insanları: “Tonga patlaması yerçekimi dalgalarını Dünya etrafında 6 kez döndürdü”

Abone Ol 

Su altındaki Hunga Tonga – Hunga Ha’apai yanardağı, kaydedilen en güçlü patlamalardan birine neden oldu.

Ocak ayında gerçekleşen Hunga Tonga – Hunga Ha’apai sualtı yanardağı patlaması hakkında araştırmalarını tamamlayan bilim insanları, Dünya’nın etrafında 6 kez dönen ve 12 saat boyunca yankılanan yerçekimi dalgaları oluşturduğunu açıkladı.

Bu, perşembe günü Nature adlı bilimsel dergide yayımlanan yeni bir makaledeki bulgular arasında yer aldı.

Bath Üniversitesi Uzay, Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Merkezi’nde araştırma görevlisi ve makalenin baş yazarı olan Corwin Wright yaptığı açıklamada, “Bu gerçekten devasa bir patlamaydı. Bilimin bugüne kadar gözlemledikleri arasında gerçekten benzersizdi” dedi:

Daha önce atmosferik dalgaların tüm Dünya’yı dolandığını veya bu hızda hareket ettiğini hiç görmemiştik. Teorik sınıra çok yakın bir hızla ilerliyorlardı.

Araştırmacılar, dalgaların stratosferdeki hızının saniyede 238 ila 269 metre olduğunu makalede belirtiyor.

Atmosferi çınlatan patlama muazzamdı: Yerel saatle 17.14’te gerçekleşen Hunga Tonga – Hunga Ha’apai patlaması, 50 kilometre yüksekliğinde buhar ve kül bulutu oluşturmuş ve sonraki 12 saat boyunca gezegendeki yerçekimi dalgalarının en büyük kaynağı haline gelmişti.

Oxford Üniversitesi Ulusal Atmosfer Bilimi Merkezi’nden, çalışmanın ortak yazarı Scott Osprey yaptığı açıklamada, “Çalışmamız, küresel dalgaların çarpıcı görüntüsünün patlama esnasında buharlaşan dev miktardaki deniz suyundan güç aldığını güzelce gösteriyor” dedi.

Araştırmacılar, hava ve iklim koşulları üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için patlamayı incelemeye devam edecek.

Dr. Osprey yaptığı açıklamada, “İçimden bir ses bu patlamadan daha fazlasının çıkacağını söylüyor” dedi:

Olağanüstü miktarda su buharı stratosfere yayıldıkça, gözler Antarktika’daki ozon deliğine ve hasarın bahardaki boyutuna dönecek.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close