Bilim İnsanları: "Karanlık maddeden oluşmuş gezegenler olabilir" - M5 Dergi
Genel

Bilim İnsanları: “Karanlık maddeden oluşmuş gezegenler olabilir”

Abone Ol 

ABD’li bilim insanları evrenin önemli bir kısmını doldurduğu varsayılan karanlık maddenin gezegenleri de meydana getirebileceğini öne sürdü.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden araştırmacılar, henüz hakem onayından geçmemiş bir makalede, karanlık maddeden oluşmuş gezegenlerin nasıl gözlemlenebileceğine dair de öneri sundu.

Karanlık madde, varlığını ancak diğer nesneler üzerindeki etkilerinin gözlemlenmesiyle belli eden varsayımsal bir malzeme. Teorik fizikçiler, onu baryonik madde diye adlandırılan sıradan malzemeler gibi gözlemleyip tespit edemeyeceklerini belirtiyor.

Karanlık maddenin ne olduğu, neye benzediği ya da neyden yapıldığı bilinmiyor. Ancak evrendeki kütleçekim kuvvetlerinin aslında olması gerekenden daha fazla olduğu biliniyor. Bilim insanları bu çekim kuvvetini yaratan faktörün karanlık madde olduğuna inanıyor.

Teorik fizikçi Yang Bai liderliğindeki araştırma ekibi de bizzat gezegenlerin karanlık maddeden oluşma ihtimalini ele aldı.

Karanlık maddenin kendisi gözlemlenemediği için onun meydana getirdiği gezegenlerin de gözlemlenmesi mümkün değil.

Bai ve meslektaşları, bu tür olası nesnelerin de tıpkı uzaktaki sıradan ötegezegenler gibi “ölçülebileceğini” söylüyor.

Makalenin yazarları, “Bu nesne bir yıldız sistemine bağlıysa ‘karanlık’ da olsa bir ötegezegen gibi davranacaktır” ifadelerini kullandı:

“Nesnenin altında yatan fizik başka bir şeye benzese de bu değişmez.”

Bilim insanları normalde tespit edilmesi zor olan uzak gezegenleri gözlemlemek için yıldızların mercek etkisini kullanıyor.

Diğer bir deyişle, ötegezegenin teleskopların gözlemlediği bir yıldızın önünden geçmesini bekliyor. Gezegenin yıldızın önünden geçişi sırasında görüntüde yarattığı karartı ve bozulma, nesnenin varlığının, boyutlarının ve hatta kütlesinin hesaplanmasına olanak tanıyor.

Bai ve meslektaşları aynı gözlemin karanlık gezegenler için de geçerli olacağı görüşünde.

Buna göre bilim insanları aynı metodolojiyle tespit edilen bir nesnenin yıldızın ışığında diğer sıradan ötegezegenler gibi davranmadığı durumda karanlık maddeden şüphe etmeli.

Zira ışıktaki sıradışı bozulmalar karanlık ötegezegenlerin kanıtı olabilir.

Kaynak: Independent, Futurism, Science Alert

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close